Viceguvernér ČNB Hampl: Pokles cen že je dobrá zpráva pro ekonomiku? Nevěřícně kroutím hlavou

22.04.2014 12:57 | Zprávy
autor: dkr

„Pokud by platilo, že jsme zažívali jakousi bájnou, krásnou deflaci, zároveň by to znamenalo, že největší technologický pokrok v Evropě zažívají Česko, Řecko, Kypr nebo Bulharsko," říká mimo jiné viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.

Viceguvernér ČNB Hampl: Pokles cen že je dobrá zpráva pro ekonomiku? Nevěřícně kroutím hlavou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mojmír Hampl, víceguvernér ČNB

Pokles cen, k němuž Česko na podzim loňského roku směřovalo, by tuzemské ekonomice v žádném případě nepomohl. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz to uvedl viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl.

Hampl přitom zdůrazňuje, že řada kritiků intervence České národní banky v minulosti viděla řešení řecké krize právě v oslabení měny a stěžovala si na to, že Řecko podobné opatření kvůli euru přijmout nemůže.

Co říká Mojmír Hampl na argument, že pokles cen je příjemná zpráva, protože svědčí o lepší výkonnosti ekonomiky? „Opravdu nad tím nevěřícně kroutím hlavou. To, čemu se říká takzvaná dobrá či neškodná deflace, znamená, že při konstantním množství peněz produkujete víc a víc a díky tomu ceny všeho klesají. Je to případ ekonomiky, která je v boomu, která roste. To jsme ale my nebyli, produktivita klesala, investice padaly a ekonomika šla dolů,“ zdůraznil Hampl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…