Viceprezident Soudcovské unie se v ČT držel za hlavu kvůli odchodu Kněžínka a kauze Čapí hnízdo

23. 4. 2019 22:43

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek končí. Vadí mu prý neustálé spekulace o tom, že by měl být odvolán. Hostem moderátora Daniela Takáče byl v úterním pořadu Interview na ČT24 první viceprezident Soudcovské unie František Kučera, kterého Kněžínkova rezignace velmi překvapila. Klade si otázky, jestli neexistují i jiné důvody, proč se rozhodl odejít. „Že nechce snášet spekulace, je chabý argument,“ dodal s tím, že časová souvislost s kauzou Čapí hnízdo je zde zcela nepochybná.

Viceprezident Soudcovské unie se v ČT držel za hlavu kvůli odchodu Kněžínka a kauze Čapí hnízdo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek
reklama

„Pan Kněžínek nebyl špatným ministrem. Myslím, že měl všechny předpoklady, aby byl dobrým ministrem do horizontu, který mu byl vyměřen,“ okomentoval v úvodu viceprezident Kučera odchod Kněžínka z ministerského postu. Je podle něj škoda, že skončil dříve a nestihl jeho slova potvrdit a ukázat víc.

Kučera neskrýval, že z jeho odchodu je stále velmi překvapen. „O jeho odchodu se mluvilo už v Otázkách Václava Moravce minulý týden. Ale já jsem si říkal, proč by pan ministr měl odcházet. Žádné důvody jsem pro to nenacházel,“ uvedl Kučera, pro kterého to byla – do chvíle, než podal Kněžínek demisi – pouze novinářská spekulace. „Ale nakonec nebyla, opravdu mě to překvapilo,“ zopakoval.

Přiblížil, v čem pro něj odchod Kněžínka byl tak překvapivý. „Pan ministr chystal novelu zákona o soudech a soudcích. Přistupoval k tomu velmi standardně, zkrátka aby to fungovalo tak, jak mělo,“ upřesnil a zmínil, že Kněžínek v rámci této přípravy oslovil odbornou veřejnost a pořádal k tomu kulaté stoly se zástupci české i slovenské justice. „Připravovali jsme se tedy na to, rozebírali jsme různé otázky. A když tato práce skončila, Kněžínkův tým to dal dohromady a předložil to jako návrh k diskusi,“ popsal Kučera, který nechápe, že tak nečekaně odchází od rozdělané práce.

Anketa

Je nastupující ministryně spravedlnosti Benešová nebezpečím pro českou demokracii?

11%
89%
hlasovalo: 9885 lidí
Soudcovská unie České republiky proto požaduje lepší vysvětlení Kněžínkovy rezignace. „Mně se to nezdá dostatečně vysvětlené,“ odvětil Kučera na otázku, jak lépe by se dala rezignace ministra ještě vysvětlit. „My na něčem pracujeme a teď, když má ministr Kněžínek obhajovat výsledky své práce, kdy i my – Soudcovská unie a soudci – jsme do toho vložili svou práci, se dozvíme, že je vše ve vzduchoprázdnu,“ zopakoval, proč se mu Kněžínkův odchod nezdá.

„My nyní ani nevíme, zda o připravenou novelu bude nový ministr stát, nebo to bude chtít jinak,“ krčil Kučera rameny.

Následně zmínil ještě další důvod, který zavdává příčinu pro Kučerovo překvapení. Je prý v tom, že to není tak dávno, co ministr Kněžínek svůj resort poněkud překopal. „Zreorganizoval své ministerstvo, jsou tam dva noví náměstci. A najednou... zase odejde a nechá to zreorganizované ministerstvo svému nástupci? Je to pro mě velmi překvapivé. Takhle se přece člověk nechová,“ dodal stále zaskočený viceprezident.

Na základě výše zmíněného si klade otázky, jestli existují nějaké jiné důvody, proč Kněžínek musel odejít. „To je právě to, co jsme chtěli vysvětlit. Já jsem s panem ministrem měl možnost osobně několikrát hovořit, nedělal na mě dojem člověka, který by najednou z ničehonic bez důvodu zaklapl své desky,“ řekl s tím, že sice Kněžínek řekl, že nechce už snášet spekulace, jestli odejde, nebo bude odejit, ale to považuje za slabý argument.

„Když to celé zjednoduším, tak při tom modelu, který v současné době česká justice v řízení má, ministr je něco jako šéf justice,“ zdůraznil s tím, že on rozhoduje, nebo se velkou měrou podílí na tom, kdo bude šéfem kterého soudu. Disponuje také penězi, které soudům jdou. „A najednou takhle mocný člověk na základě chabého argumentu odejde prostě s tím, že nechce snášet novinářské spekulace,“ usmíval se Kučera se značnou nedůvěrou k oficiálnímu sdělení ministra.

Předmětem diskusí v Soudcovské unii je tak i to, zda za Kněžínkovou rezignací je záměr, aby na jeho místě seděl někdo jiný. „Stále je to ale hlavně otázka na pana ministra,“ vyhýbal se přímé odpovědi na to, k jaké možnosti se sám více přiklání.

Jsou dnes nějaké nevhodné zásahy do justice, nebo snaha je dělat a mít v křesle takové lidi, kteří jsou k něčemu takovému náchylnější? „Teď o nich nevím, ale že o nich nevím, neznamená, že tam nejsou,“ konstatoval Kučera.

Prozradil, jak se dívá na spekulace, že odchod ministra Kněžínka může nějak souviset s kauzou Čapí hnízdo. „Tak časová souvislost tu zcela nepochybně je,“ vypálil Kučera a podotkl, že jestli je však i věcná, to samozřejmě říct nedokáže.

Nyní se případ dostal z policejní úrovně ke státnímu zástupci s návrhem na to, aby Andrej Babiš a další byli v kauze Čapí hnízdo obžalováni. „Jak to ale bude hodnoceno, když to státní zástupce k soudu pošle? Jako kampaň? A jak, když to tam nepošle? Jako ústupek politické moci? Není už to samo o sobě problém, že to vše nastalo v souvislosti s výměnou ministra spravedlnosti,“ nepřestával se ptát moderátor.

„Státní zástupce, který to dostane na stůl, bude mediálně v obtížné situaci, ať udělá cokoliv. Vždy se do něj bude jedna ze stran strefovat. Buď mu budou vytýkat kampaň proti premiérovi, nebo že podlehl tlaku v případě, že by to vrátil k policejnímu šetření,“ řekl Kučera s tím, že tomu se dotyčný státní zátupce nevyhne a musí si to pak odborně ustát. Justice je podle viceprezidenta proti tlakům stále dostatečně odolná. „Tlaku celkem odoláváme. To, že občas děláme někteří chyby, k tomu patří, jsme lidé,“ uzavřel. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...

7:51 Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...

V sobotu proběhla v Mnichově bezpečnostní konference, které se zúčastnil i prezident Francie Emmanue…