Viděla jsem to. Byl to „literární průjem“, řekla Benešová o trestním stíhání na zakázku

02.05.2019 9:07

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová se rozhovořila velmi obšírně pro Lidové noviny. Mimo jiné hovořila o trestních stíháních na zakázku, ale i o tom, že se nezalekne demonstrantů.

Viděla jsem to. Byl to „literární průjem“, řekla Benešová o trestním stíhání na zakázku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisíce lidí demonstrovaly za nezávislost justice, den před jmenováním Marie Benešové ministryní spravedlnosti. Do protestů se přihlásilo kolem stovky měst a obcí

„Protesty jsou symptom doby. Máme demokracii, takže lidé protestovat mohou, ale abych na to reagovala tak, že do funkce nepůjdu, to mě špatně znají. Opak je pravda. Rozhodně jsem se nepolekala,“ poznamenala Benešová úvodem k demonstracím, které se proti ní uskutečnily začátkem týdne.

Anketa

Souhlasíte s rozhodnutím Ústavního soudu, že hotel měl právo odmítnout klienty z Ruska, protože neodsoudili anexi Krymu?

hlasovalo: 23584 lidí

Následně Benešová v rozhovoru odmítla, že by mohla jít na ruku Andreji Babišovi (ANO) v otázce jeho kauzy Čapí hnízdo. „Ministr nemá co zasahovat do živých kauz. Ministr je navíc pod těžkým drobnohledem. Nedovolila jsem si to nikdy v minulosti. Nedovolila jsem si to ani jako advokát. Nevyužívala jsem žádných styků ani kontaktů. Do kauzy nemohu mluvit ani ji důkazně znát. To si musí posoudit státní zástupci, kteří nesou odpovědnost za kvalitu dozoru i dohledu,“ sdělila. 

Následně se Benešová vyjádřila ke kauzám Beretta a Neograph, kdy se hovoří o účelově vyrobených stíháních. „Viděla jsem to in natura, kdy v kauze Beretta policejní důstojník sepsal cinknuté usnesení o zahájení trestního stíhání, dal to do systému a státní zástupkyně to odklepla. Oba jsou dnes stíhaní. Těžko mi tedy bude někdo vysvětlovat, že to možné není. Pak je tu také skončená kauza Neograph, kde to popisuje v odůvodnění soudce, co to rozhodoval. Existuje také množství zproštěných kauz, které se spustily s obrovským humbukem. Pořád je mi zazlívané, že jsem nehlasovala pro vydání Andreje Babiše. Nehlasovala jsem však ani pro vydání poslankyně Zuzany Kailové. Vzpomeňte na její kauzu s vítáním občánků. Usnesení o zahájení jejího stíhání jsem viděla. Vzala jsem si tehdy ve Sněmovně slovo a skutečně jsem to nazvala literárním průjmem. Všichni se chytali za hlavu. Ale tak to dopadlo a první parta je už v případu zproštěná,“ poznamenala Benešová.

Závěrem se pak nová ministryně spravedlnosti vyjádřila k prezidentu Miloši Zemanovi a k tomu, co by řekla jeho kancléři Vratislavu Mynářovi, kdyby za ní přišel s lobbováním za prezidentovy zájmy. „To vůbec nehrozí. Pan kancléř má jistě rozpoznávací schopnosti. Hodně bych se divila, kdyby skutečně zavolal,“ zmínila. A přislíbila i na dálku pomoc prezidentovi v hledání příštího ústavního soudce místo jeho kandidáta Aleše Gerlocha, který neprošel. Záleží však na tom, zda ji o pomoc požádá. „Zatím mě o to nepožádal a já si nebudu přidělávat práci. To je jeho výsostné právo,“ řekla závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …