Vidím, že mé podání ruky má hodnotu 19 miliard. Podám vám ji ještě jednou a...Zeman bavil historkou o setkání s čínským boháčem

20.02.2015 7:05

REPORTÁŽ Prezident Miloš Zeman zavítal ve čtvrtek v rámci cest po Královéhradeckém kraji do trutnovské společnosti Kasper Kovo. Kromě prohlídky a setkání s vedením firmy si udělal čas také na zaměstnance, které zajímalo poskytování sociálních dávek, ale také to, co by hlava státu považovala za vítězství během svého působení na Hradě.

Vidím, že mé podání ruky má hodnotu 19 miliard. Podám vám ji ještě jednou a...Zeman bavil historkou o setkání s čínským boháčem
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Prezident hovoří k zaměstnancům trutnovské firmy Kasper Kovo

Prezidenta v jídelně firmy uvítalo ve čtvrtek odpoledne na 150 pracovníků. Jako v každé společnosti připomněl, že se dívá do tváří zaměstnanců a podle toho se dá poznat, jak jsou spokojeni se svojí mzdou. A vyzval je k diskuzi se souhlasnými i nesouhlasnými názory: „Velice rád provokuji. K otázce norských dětí. Já jsem vypustil takzvaný šrapnel, když jsem řekl, že mi postoj norských úřadů zjevně připomíná instituci, která se jmenovala Lebensborn. Co se nestalo, zatímco kauza Michalákových byla v Norsku mediálně utlumována, tento šrapnel vyšel v nejčtenějším norském deníku, který má dvoumilionový náklad a norské úřady se touto kauzou konečně začaly zabývat. Nečekejte, že vypustím další šrapnel na setkání se zaměstnanci úspěšného podniku,“ vyjádřil se Miloš Zeman. Podotkl, jak se těší na otázky. „Jestliže budou vaše otázky provokativní, mohu vás ujistit, že stejně provokativní budou i mé odpovědi,“ řekl Zeman.

Prezident Zeman od svého zvolení objíždí všechny kraje pravidelně. Podívejte se, jak to vypadalo na začátku února při jeho návštěvě v Ústeckém kraji. 

Prezident: Uklízečka v Rakousku je kosmetička podlahových ploch

Hned první se týkal mezd: „Nebudu se vás ptát jako prezidenta, ale jako ekonoma. Proč jsou v dnešní době terciální služby na nejnižší úrovni odměňování? Například úklidové služby?“ ptal se jeden z přítomných. Miloš Zeman odvětil, že v Rakousku vyřešili tento problém označením uklízečky jako kosmetičky podlahových ploch. „Což zní tak vznešeně, že to uklízečku zahřeje u srdce a přestane se dívat na výplatní pásku,“ zavtipkoval a ozval se hlasitý smích. „Upřímně řečeno bych se v této oblasti úklidových služeb řídil jednoduchou zásadou. A sice, že mzda jako cena práce je určena poměrem mezi nabídkou a poptávkou. Představte si zahnojený podnik, kde nikdo neuklízí. Pak nepotřebujete žádné uklízečky a problém je vyřešen. Ale když do podniku přijede prezident republiky, podnik je třeba uklidit, vytvořit Potěmkinovu vesnici, najmout uklízečky a za rychlou práci jim také dobře zaplatí,“ vysvětlil Zeman. Podle něj žebříček prestiže nemusí korespondovat s platem.

Odpovídal také na dotaz týkající se sociálních dávek a jejich zneužívání: „V České republice je převážná většina lidí, kteří chodí do práce, vydělávají a platí daně. Pak je tu skupina, která do práce nechodí, daně neodvádí a pro naše daně si chodí formou sociálních dávek. Je to v pořádku?“ Prezident upozornil, že ne a několikrát to už řekl. Znovu zopakoval potřebu většího rozdílu mezi sociálním dávkami a minimální mzdou, aby lidé měli větší motivaci chodit do práce. „Když někdo bez vážných zdravotních důvodů odmítne nabídnuté zaměstnání, a to mohou být i veřejně prospěšné práce, tak by neměl mít nárok na sociální dávky. To je férový postoj. Snažme se zvýšit počet míst pro ty, kteří chtějí pracovat,“ popsal řešení Miloš Zeman. Dle jeho slov se mnozí zaměstnavatelé setkali s případy, kdy k nim z úřadu práce pošlou člověka a oni mu nabídnou pozici. On ale odpoví, že pro ně nechce pracovat, chce pouze razítko jako potvrzení, že pro něj volné místo nemají.

Čínský podnikatel zahájí výrobu v Čechách kvůli podání ruky

Dalšího tazatele zajímalo, co by Miloš Zeman považoval za největší vítězství ve funkci prezidenta. „Vítězství je složeno z mnoha malých činů. Jestliže bude česká ekonomika odcházet v poněkud lepší kondici, než je dnes a jestli tomu malým dílem – dvěma nebo pěti procenty – přispěji, budu rád.“ A zmínil například odbytové možnosti jak na standardních, tak odbytových trzích a růst zahraničních investic v České republice.

„Ale řeknu vám jednu historku. Setkal jsem se s čínským podnikatelem, jde o čtvrtého nejbohatšího Číňana ze Šanghaje. Potkal mne na česko-čínském investičním fóru na Hradě. Při druhém setkání jsem mu podal ruku a on mi řekl: Vy jste mi podal ruku a já jsem se rozhodl, že tu výrobu, kterou jsem chtěl mít v Polsku, umístím do Česka a bude to investice za devatenáct miliard korun. Řekl jsem mu: Vidím, že mé podání ruky má hodnotu devatenácti miliard korun. Já vám ji podám ještě jednou, abyste dal třicet osm miliard. Myslel jsem, že jde o dobrý bonmot a on se zasměje. Zamyslel se a řekl: Platí, bude to třicet osm miliard. Nejzajímavější je, že už tu investoval první čtyři miliardy,“ vyprávěl prezident a zavtipkoval směrem k majiteli firmy Rudolfu Kasperovi: „Až si podáme ruku, tak vás to bude stát devatenáct miliard korun,“ a znovu vyvolal smích publika ve firemní jídelně. Jako dar při rozloučení obdržel prezident kovový květináč, který může použít v exteriéru i interiéru a zamířil na trutnovskou radnici.


 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…