Víkendový summit EU bude řešit obsazení dvou významných postů

28.08.2014 15:31 | Zprávy

Především personální otázky budou v sobotu v Bruselu řešit prezidenti a premiéři evropských zemí. S budoucím předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem by se měli dohodnout na obsazení křesla vysokého představitele Unie pro zahraniční politiku. Rozhodnout chtějí také o pozici stálého předsedy svých vlastních jednání, tedy o funkci někdy označované termínem „unijní prezident". Favority jsou podle některých diplomatů i médií italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová a polský premiér Donald Tusk.

Víkendový summit EU bude řešit obsazení dvou významných postů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Sobotní summit se však nevyhne ani krizovým tématům jako je Irák a především Ukrajina. Ukrajinský prezident Petro Porošenko ostatně Brusel v sobotu navštíví. Kyjev žádá pomoc a posílení protiruských sankcí. 

Italka zatím vede

Ke křeslu šéfky evropské diplomacie má podle dostupných informací zřejmě opět nejblíže italská ministryně zahraničí Mogheriniová. Mluvilo se o ní už na červencovém summitu, tehdy ale unijní lídři shodu nenašli, diplomaté pak mezi důvody zmiňovali třeba vstřícné vystupování italské političky vůči Moskvě.

Jako kompromisní kandidátka na pozici po Catherine Ashtonové bývá někdy zmiňována nynější bulharská eurokomisařka Kristalina Georgievová. V létě se hovořilo také o polském ministru zahraničí Radoslawu Sikorském, ale nyní už jeho jméno v Bruselu tak hlasitě nezní. 

„Východ" chce také významný post 

Východoevropské země od léta trvají na tom, aby jednu ze dvou „top" pozic v EU obsadil zástupce některé z nich. Přeje si to také český premiér Bohuslav Sobotka. Nyní opět připomněl, že ČR už na posledním summitu podporovala názor, že by funkce měly respektovat „princip geografické vyváženosti". „Samozřejmě musí dojít k dohodě mezi hlavními evropskými politickými proudy, zejména mezi evropskými lidovci a sociálními demokraty. Ale je také nutný soulad v dosažení konsenzu, pokud jde o zastoupení jednotlivých regionů," řekl dnes český premiér ČTK. 

Pokud se jeho italskému socialistickému kolegovi Matteo Renzimu podaří prosadit Mogheriniovou do čela evropské diplomacie, měl by tedy podle „nových" členských zemí EU od prosince místo Hermana Van Rompuye předsedat jednáním unijních zemí někdo z východu kontinentu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

EU , summit , zahraniční politika , unijní prezident

autor: luš, čtk

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D. byl položen dotaz

Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu

Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje

Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …