Víme, kolik Čechů nechce za souseda Roma, Afghánce, Francouze či Američana

22.04.2014 12:49

Kdyby si čeští občané mohli vybrat, za souseda by měli nejraději Slováky, naopak nejvíce jich odmítá žít vedle Romů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM, který proběhl na reprezentativním vzorku osob starších 18 let mezi 11. a 20. březnem. Mezi oblíbené národy u Čechů patří také Angličané, Francouzi, Američané i Němci. Na oblibě u Čechů získali Vietnamci a Číňané.

Víme, kolik Čechů nechce za souseda Roma, Afghánce, Francouze či Američana
Foto: Daniela Černá
Popisek: Romské protesty v Ostravě
reklama

Tradičně nejraději máme Slováky

Slováci jsou českou veřejností vnímáni tradičně dobře. Bezproblémový postoj k nim vyjádřilo 90 % dotázaných. „Zhruba tříčtvrtinová většina veřejnosti by bez problémů přijala sousedství s Angličanem (83 %), Francouzem (80 %), Američanem (78 %) a Němcem (70 %). Přibližně tři pětiny občanů by rovněž neměly problém s tím mít za sousedy Židy (65 %) nebo Chorvaty (61 %),“ uvedli autoři průzkumu.

Více než polovina lidí by velmi dobře snesla sousedství i s volyňskými a kazašskými Čechy (53 %). Dobře jsou vnímáni i Srbové (44 %), Rusové (41 %), Vietnamci (40 %), Indové (38 %), Číňani (37 %) a Ukrajinci (37 %).

Celý průzkum ZDE

Nemáme rádi Romy, Araby, Afghánce a Čečence

Nepříliš vstřícní jsou obyvatelé ČR k Arabům, které by za sousedy chtělo jen 21 % českých občanů. Podobně jsou na tom s Čečenci (19 %) a Afghánci (18 %). Nejhůře dopadli Romové, ke kterým má česká veřejnost dlouhodobě špatný vztah. Bez problémů by je přijalo pouze 11 % českých občanů. Více než třetina lidí, konkrétně 36 %, by považovala za nepřijatelné, aby v jejich blízkosti žili Romové.

Agentura STEM zjišťuje vztah Čechů ke sledovaným národům a etnikům od roku 1994. Od té doby se postoje nijak zásadně nezměnily, pouze v letech 2005-2008 došlo k všeobecnému mírnému poklesu zastoupení příznivých postojů.

Ze srovnání s předchozím průzkumem z roku 2012 vyplývá pokračující zlepšování vztahu českých občanů k Vietnamcům. „Dále se mírně zlepšil vztah k Američanům a rovněž k Ukrajincům, u kterých zjišťujeme dosud nejvyšší naměřený podíl lidí, kteří uvedli, že by sousedské soužití s Ukrajinci nesli zcela bez problémů,“ dodali autoři průzkumu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…