Vítězné ANO v Ústeckém kraji dál pracuje na koalici s komunisty

11.10.2016 18:17

Hnutí ANO dál vyjednává o koalici, která by vedla Ústecký kraj, se druhými komunisty. Žádná dohoda ale zatím uzavřena nebyla, řekl dnes ČTK krajský předseda hnutí Jan Richter. KSČM probere možnou spolupráci s vítězem voleb ve čtvrtek na krajském předsednictvu. Dvojkoalice dvou nejsilnějších stran by v pětapadesátičlenném zastupitelstvu měla pohodlnou většinu 33 hlasů.

Vítězné ANO v Ústeckém kraji dál pracuje na koalici s komunisty
Foto: mag-ul.cz
Popisek: Letecký pohled na město Ústí nad Labem

Pro vítěze voleb je případná koalice s KSČM pořád prioritou. „Stále preferujeme dvojkoalici,“ řekl ČTK Richter. Jednání o její podobě jsou podle něj složitá. „Jsou různé varianty, které se řeší,“ doplnil Richter.

Podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM) je stále variant možné spolupráce několik. Jasno by měli mít komunisté nejpozději ve čtvrtek po zasedání krajského výboru. „Pokud se bavíme s kolegy z ANO, tak se bavíme o dvojkoalici. Ale že bychom rozebírali konkrétní jména, to ne,“ řekl Bubeníček. Jasno není ani v tom, kdo by v případné dvojkoalici měl být hejtmanem. I když ANO krátce po volbách nevyloučilo, že by nejvyšší krajský post mohlo KSČM přenechat, ani v tomto směru dohoda neexistuje. „Hejtmanem bude pravděpodobně člen ANO nebo člen KSČM,“ dodal Bubeníček.

ANO se sešlo i se třetí ČSSD. „Probírali jsme s nimi všechny varianty, které jsou možné. A v jedné té variantě se vyskytla i dvojkoalice s nimi,“ uvedl Richter. Sociální demokracie možnost, že by s ANO vstoupila do koalice sama, ústy svého lídra Jaroslava Foldyny striktně odmítla. Případnou spolupráci podmínila účastí KSČM, se kterou poslední čtyři roky vládla. „Ústeckou KSČM považujeme za stabilního a důvěryhodného partnera, bez něhož si koaliční spolupráci ve vedení kraje nedovedeme představit. ČSSD Ústeckého kraje nebude uzavírat žádnou dohodu o případné koalici bez účasti KSČM,“ doplnil Foldyna.

Zastupitelstvo Ústeckého kraje má 55 členů. ANO získalo 20 mandátů, KSČM 13, ČSSD deset, ODS sedm a koalice SPD-SPO pět. Případná dvojkoalice ANO a KSČM by měla pohodlnou většinu 33 hlasů. Těsnou nadpoloviční většinu 28 hlasů by ale mohla mít i případná trojkoalice KSČM, ČSSD a SPD-SPO.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

19:55 Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

Jedním z těch, kdo se do Senátu téměř určitě nepodívá, je kandidát TOP 09 Zdeněk Šarapatka, bývalý r…