Vláčí vás v poutech, šoupnou vás do basy. To zlomí každého, píše advokát

08.10.2012 8:36

Advokát Václav Vlk píše na komentářové stránce Lidových novin o růstu chuti policie zatýkat a lámat lidi, označené jako „korupčníci“. Ve společnosti je silná poptávka po potírání korupce a policejní orgány rády využijí příležitosti, jak prostřednictvím legálních pravomocí posílit svou moc. Text je doplněn fotografií eskorty, vedoucí v poutech k soudu bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.

Vláčí vás v poutech, šoupnou vás do basy. To zlomí každého, píše advokát
Foto: Tomáš A. Nový
Popisek: David Rath je převážen do litoměřické vazební věznice

Teoreticky má být ochráncem zájmu obviněného soud, ale policisté a státní zástupci velmi dobře znají mechanismus fungování soudní moci a dokáží jej pružně využít, aby „přivedli k rozumu“ kohokoliv. Klidně i doposud zcela bezúhonného občana. „Dehonestující a teatrální zatčení, návrh na vazbu pro ovlivňování svědků, nebo zajištění majetku obviněného pro náhradu škody,“ popisuje advokát základní metody vyšetřovacích orgánů.

Oficiálně jsou všechny tyto úkony jen dočasné a slouží k zajištění účelu trestního řízení. Kdo však prý nebyl jejich aktérem, netuší, jaké zanechávají šrámy na duši. Zatýkání přímo v kanceláři za asistence médií, vláčení po budově soudu v poutech (třeba i za sledování televizních kamer), to vše prý působí dojmem, jako když člověka hodí do žumpy plné splašků. A vše ještě pokračuje pobytem v cele předběžného zadržení. Jediná cesta, jak z toho uniknout, je pokorně splnit jakékoliv přání policie.

I policisté sami ve slabých chvilkách přiznávají, že si jsou vědomi své drtivé převahy a dokáží jí využít. Člověk je sice oficiálně nevinný, ale to neznamená, že se k němu tak chovají. „Sedíte v kriminále, ve své práci jste v důsledku teatrálních postupů policie skončil a se svými pocity se můžete svěřit tak maximálně pryčně,“ popisuje Vlk.

Trestní represe se podle něj pohybuje v cyklech od fáze shovívavosti až po horlivou důslednost. Nyní jsme jednoznačně ve fázi vzestupu přísnosti. Proto lze očekávat, že se v dohledné budoucnosti dočkáme dalších spektakulárních zatýkání „korupčníků“.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…