Vláda asi odmítne nepromlčitelnost zločinů privatizace

18.10.2012 16:25

Vláda na svém středečním zasedání zřejmě odmítne návrh poslanců KSČM, aby trestné činy související s privatizací z 90. let byly nepromlčitelné. Vyplývá to z návrhu usnesení na webových stránkách vlády. Komunisté tvrdí, že proces odstátnění majetku provázela řada excesů, přičemž neexistoval dostatečný právní rámec.

Vláda asi odmítne nepromlčitelnost zločinů privatizace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na schůzi vlády se projednávaly mimojiné i pokračující metanolové otravy

Do současnosti nebyly podle poslanců KSČM vyřešeny případy obcházení zákona o malé privatizaci, využívaní nelegálních peněz nebo neplacení bankovních úvěrů, které sloužily k zaplacení privatizovaných podniků. U prvních případů bude končit promlčecí lhůta letos, uvedli v důvodové zprávě.

Podle vlády je ale navrhovaná změna v rozporu s ústavní zásadou zákazu retroaktivity. Návrh by navíc porušil princip právní jistoty, protože užívá novou, podle vládních úředníků vágní formulaci "trestné činy spáchané v souvislosti s privatizací." Okruh dotčených trestných činů by tak prý byl značně neurčitý.

Ve stanovisku také stojí, že vláda sice má zájem na vyšetření a spravedlivém potrestání trestných činů týkajících se privatizace, tyto skutky však prý nejsou natolik závažné, aby to odůvodňovalo jejich zařazení mezi nepromlčitelné trestné činy.

Také podle poslance ze sněmovního ústavně-právního výboru Stanislava Polčáka (TOP 09 a Starostové) není možné řešit selhání státu nepromlčitelností skutků v majetkové oblasti. "Přípustnost nepromlčitelnosti je ústavně přijatelná jen u válečných zločinů a trestné činnosti genocidia," řekl již dříve.

Pokud vláda návrh poslanců KSČM odmítne, nebude to ještě znamenat jeho konec. Poslední slovo mají vždy poslanci.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Řežba po Babišově výroku v tisku: Kalousek jde demonstrovat. Topolánek se zuřivě pohádal s voliči

17:20 Řežba po Babišově výroku v tisku: Kalousek jde demonstrovat. Topolánek se zuřivě pohádal s voliči

Premiér Andrej Babiš prohlásil, že na svou funkci ministerského předsedy nerezignuje ani v případě, …