Vláda bude jednat o uvolnění pomoci pro Turecko kvůli migraci

12.07.2019 19:49

O uvolnění zhruba 290 milionů korun na pomoc Turecku při migrační krizi by měla v pondělí jednat vláda. Poskytnutí pomoci na základě dohody mezi Evropskou unií a Tureckem kabinet schválil už loni v listopadu, nyní by kabinet měl zavázat Ministerstvo financí k zajištění peněz pro postupné splátky celé částky do roku 2023. EU se v roce 2016 dohodla s Tureckem na poskytnutí finanční podpory výměnou za to, že Ankara zastaví příliv migrantů přes řecké ostrovy do Evropy.

Vláda bude jednat o uvolnění pomoci pro Turecko kvůli migraci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády, ilustrační foto

EU poskytla Turecku v letech 2016 až 2018 tři miliardy eur (77 miliard korun), stejnou částku by Ankara měla dostat v období 2019 až 2023. Dvě miliardy eur půjdou z unijního rozpočtu, jednu miliardu zaplatí členské státy. Na Česko připadá 11,38 milionu eur (290 milionů korun), vláda zaplacení peněz potvrdila loni v listopadu.

Na pondělním jednání by měl kabinet vyzvat Ministerstvo financí, aby zajistilo peníze pro jednotlivé splátky. Na letošní rok připadá 2,57 milionu eur (65,8 milionu korun), které by měly být vydány z vládní rozpočtové rezervy. V příštím roce by Česko mělo vyplatit 3,34 milionu eur (85,5 milionu korun), což by Ministerstvo financí mělo zohlednit v přípravě rozpočtu a odpovídajícím způsobem zvýšit rozpočet resortu zahraničí. Na roky 2021 až 2023 připadají částky do dvou milionů eur a Ministerstvo financí by je mělo zahrnout do přípravy střednědobých rozpočtových rámců.

Poskytnutí pomoci pro Turecko podmínila EU tím, že Ankara bude dodržovat závazky dohodnuté ve smlouvě. Mezi ně patří mimo jiné zpětné přijímání migrantů z evropského území nebo zajištění dostatečných podmínek v uprchlických táborech na území Turecka. Vláda by měla v pondělí pověřit Ministerstvo zahraničních věcí, aby naplňování podmínek pro vyplácení pomoci sledovalo.

Turecko přijalo zhruba 3,6 milionu syrských uprchlíků, tedy nejvíce ze všech zemí světa. V minulosti migranti z Turecka pokračovali ve člunech na řecké ostrovy a hledali azyl v EU. Migrační tlak se podařilo snížit až uzavřením dohody mezi Evropskou unií a Ankarou o vracení migrantů a uprchlíků.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ratlík Babiš. Byl to Zemanův plán? ptá se publicista. A ještě něco k ČSSD

16:41 Ratlík Babiš. Byl to Zemanův plán? ptá se publicista. A ještě něco k ČSSD

Někteří komentátoři tvrdí, že na stávající vládní krizi je nejvíc bita ČSSD, protože nemá šanci vybr…