Vláda chystá balíček prorůstových opatření, zdůrazňuje Kalousek

13.04.2012 6:26

Po balíčku úsporných opatřeních chystá vláda Petra Nečase (ODS) balíček číslo dvě, tentokrát zaměřený na prorůstová opatření. Pracují na něm ministerstva průmyslu, pro místní rozvoj, dopravy a financí, zveřejníme ho do měsíce, řekl dnešním Hospodářským novinám (HN) ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Vláda chystá balíček prorůstových opatření, zdůrazňuje Kalousek
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek v České televizi
reklama

Konkrétní být nechtěl, pouze naznačil, že opatření mohou "částečně pomoci nastartovat například export do jiných částí světa". Premiér Nečas listu upřesnil, že balík má mít pět pilířů: "Efektivnější čerpání EU fondů, snížení administrativní zátěže pro podnikání, podpora exportu, podpora inovací, mobilizace státních aktiv."

Vláda využije i peníze z Lesů ČR

Poslední bod se podle deníku týká především Lesů ČR. Firma, která spravuje státní lesy, sice vydělává několik miliard ročně, ale vláda se k nim nedostane - státní podnik nemůže vyplácet dividendu, píšou HN. Právě to se má změnit. Ministerstvo financí už prý počítá s tím, že podnik bude od roku 2013 posílat do rozpočtu čtyři miliardy korun ročně. Ty by se pak mohly použít na dotace pro podnikatele, kteří se věnují biomedicíně nebo nanotechnologiím.

Podle informací Hospodářských novin chystá také ministerstvo financí manuál pro úřady, jak investovat do zateplování pomocí metodiky EPC, kdy se náklady firmám postupně splácí z toho, co se díky zateplení ušetří na provozu. Výhodou je, že stát nemusí pak mít peníze v hotovosti a zároveň podpoří ekonomiku.

Aby se v letech 2013 a 2014 udržel schodek rozpočtu pod třemi procenty HDP, schválila ve středu vláda balík úsporných opatření. Obsahuje například zvýšení daní či nižší valorizaci důchodů.

Dočasné škrty? Ale kdepak

Kalousek v rozhovoru pro HN připustil, že škrty budou mít zřejmě delší než tříletou životnost, jak dosud koaliční vláda tvrdila. "Jsem hluboce přesvědčen o tom, že se nebudeme moci vrátit k původnímu valorizačnímu schématu, kdy se důchody zvyšovaly o celou inflaci a třetinu nárůstu reálných mezd. A jsem přesvědčen, že se k tomu nevrátí již žádná vláda," uvedl Kalousek. Stejně se vyjadřoval o plánovaném zvýšení obou sazeb DPH, podle něj už neklesnou.

Optimistou tak podle deníku zůstává jen premiér. "Nemyslím si, že z dočasných opatření budou trvalá," řekl na dotaz HN Nečas.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

19:51 Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

Agent s ricinem. Podle českých médií to je čtyřiatřicetiletý ředitel Ruského střediska vědy a kultur…