Vláda dnes bude řešit pochybnosti o Babišově střetu zájmu

03.12.2018 7:04

Menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD se dnes bude zabývat právním rozborem údajného střetu zájmu premiéra Andreje Babiše v souvislosti s čerpáním evropských dotací koncernem jeho dřívějších firem Agrofertem. Na pochybnosti právníků Evropské komise okolo oprávněnosti čerpání dotací ve výši přesahující dvě miliardy korun o víkendu upozornily evropské listy. Babiš střet zájmů odmítá, už dříve ale požádala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová o rozbor situace ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (oba za ANO). Dnes tuto analýzu ministři vyslechnou.

Vláda dnes bude řešit pochybnosti o Babišově střetu zájmu
Foto: screen TN.cz
Popisek: Andrej Babiš v rozhovoru TV Nova

V interním materiálu právní služby Evropské komise, který má ČTK k dispozici, se píše, že Babiš má zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu a jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování spojené s využíváním fondů přicházejících z evropského rozpočtu. Podle zprávy hrozí, že Česko bude muset uhradit přinejmenším část z 82 milionů eur (2,1 miliardy Kč), které byly Agrofertu vyplaceny letos. Šéf Pirátů, kteří s EK o problému komunikují, Ivan Bartoš dnes vyzve české úřady, aby se zabývaly údajným střetem zájmů Babiše a ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD).

V rámci obvyklé agendy vláda probere návrh na rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu o kontrolu hospodaření se všemi veřejnými prostředky, tedy i hospodaření územních samosprávných celků a o kontrolu hospodaření s majetkem právnických osob s majetkovou účastí státu.

Kabinet také posoudí šest poslaneckých iniciativ. Zejména kvůli dopadům na menší a střední podnikatele zřejmě odmítne návrh poslanců KSČM na prodloužení základní výměry dovolené pro zaměstnance z nejméně čtyř na pět týdnů. Neutrálně se asi vláda postaví k návrhu poslanců ANO na posílení postavení finančního arbitra při navazujících soudních sporech a k předloze poslanců ČSSD, podle nichž by měla být pomluva vyškrtnuta z trestního zákoníku.

Nesouhlasit bude patrně vláda ve Sněmovně s předlohami opozičních Pirátů. Ti by chtěli v rejstříku firem zpřístupnit informace o jejich skutečných vlastnících, vláda pravděpodobně odmítne. Proti se podle předkládací zprávy na vládním webu postavila všechna ministerstva, která se předlohou zabývala, i Úřad pro ochranu osobních údajů. Ani druhý návrh Pirátů, podle něhož by úřady musely při poskytování dotací zjišťovat skutečné vlastníky žádajících firem, vláda zřejmě nepodpoří. Nesouhlasit navrhují vládní legislativci i s návrhem úpravy stavebního zákona, která by zjednodušila povolování výstavby malých vodních nádrží.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vir se šíří po světě. Hrozivá předpověď odborníka. O kolika nakažených se neví? Raději nečtěte

22:02 Vir se šíří po světě. Hrozivá předpověď odborníka. O kolika nakažených se neví? Raději nečtěte

Nebezpečná nákaza koronavirem se šíří i mimo Čínu. Kromě provincie Chu-pej a nejvíce zasaženého Wu-c…