Vláda posoudí další návrh na omezení imunity zákonodárců

07.07.2012 16:28 | Zprávy
autor: joh

Vláda se na svém středečním zasedání bude zabývat dalším návrhem na omezení imunity zákonodárců. Podepsaná je pod ním například předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, místopředsedové sněmovny Vlasta Parkanová a Lubomír Zaorálek a předsedové poslaneckých frakcí.

Vláda posoudí další návrh na omezení imunity zákonodárců
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Miroslav Kalousek, Petr Nečas, Karolína Peake

Novela ústavy ruší doživotní imunitu poslanců, senátorů a ústavních soudců. Vláda s návrhem zřejmě vysloví souhlas. V parlamentu jsou tak celkem již tři návrhy na omezení imunity. Předkladatelé připomínají, že stejný návrh již jednou sněmovna schválila, ale Senát ho zamítl. „Zřejmě jen absence značné části senátorů při hlasování byla důvodem, proč novela přijata nebyla - a proto ji ve stejném znění navrhovatelé předkládají znovu," stojí v důvodové zprávě.

Novel existuje mnoho

Podle informací na webových stránkách úřadu vlády vláda doporučí sněmovně, aby do návrhu zapracovala úpravu, která vyloučí možnou retroaktivitu. Toto přechodné ustanovení by mělo určit, že se nová pravidla imunity budou vztahovat pouze na případy poslanců, senátorů a ústavních soudců, jejichž mandát vznikne po nabytí účinnosti navržené právní úpravy. Vláda asi doporučí také stanovit dostatečně dlouhou lhůtu pro přípravu změn navazujících zákonů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Pomoc rodinám

Vy teď hodně prezentuje návrhy na pomoc rodinám, ale proč jste na jejich prosazení netlačili víc v minulém volebním období, když jste byli ve vládě, a kdy podle mě problém narůstal do obřích rozměrů? Netvrdím, že za to můžete vy, ale ani si nemyslím, že jste lidem nějak pomohli.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Macinkova „Marocká Sahara". Složitý příběh, který nám může otevřít dveře

12:55 Macinkova „Marocká Sahara". Složitý příběh, který nám může otevřít dveře

Cesta Petra Macinky do Maroka přinesla úspěšná byznysová jednání a jeden kontroverzní výrok, který d…