Vláda přerušila jednání o tendru na opravu Národního muzea

06.03.2013 16:20

Vláda dnes přerušila jednání o výběrovém řízení na opravu historické budovy Národního muzea (NM). Novinářům to po jednání řekla vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Oprava budovy na Václavském náměstí, která je od léta roku 2011 vyklizena a uzavřena, bude stát téměř tři miliardy korun včetně DPH a měla by trvat do prosince 2016.

Vláda přerušila jednání o tendru na opravu Národního muzea
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odcházející prezident Václav Klaus naposledy navštívil zasedání vlády

 Peake rozhodnutí zdůvodnila tím, že ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a Starostové) chce k plánované zakázce dodat členům vlády ještě další informace.

Přípravná fáze oprav si dosud vyžádala náklady ve výši 548 milionů korun

Muzeum už má všechna potřebná stavební povolení. V historickém objektu budou mimo jiné zastřešeny dvory a návštěvníci dostanou možnost dostat se až do kopule. Zadávací dokumentaci pro výběrové řízení na zhotovitele stavby připravilo NM společně s ministerstvem kultury, dokumentace koncem loňského roku prošla připomínkovacím řízením.

Přípravná fáze oprav si dosud vyžádala náklady ve výši 548 milionů korun. Šlo o náklady na stěhování, sanace, dokončování depozitářů v Terezíně i dosavadní úpravy Nové budovy.

Další výběrové řízení bylo vypsáno na restaurování soch a mobiliáře. Během příštího roku mají být vybráni architekti, kteří se budou podílet na podobě nových expozic. Na jejich přípravu bylo vyčleněno půl miliardy korun, harmonogram čerpání je nastaven do roku 2017.

Historická budova je v havarijním stavu

Cílem rekonstrukce je zastavit rychle se zhoršující stavební stav historického objektu, jeho architektonických prvků, výtvarných děl, umělecko-řemeslných prvků, technického zázemí a inženýrských sítí. Oprava obnoví v plném rozsahu původní funkce a zkvalitní výstavní, expoziční i provozní prostory. Propojením historické budovy s novou muzejní budovou vznikne muzejně-kulturní komplex, provázaný technicky a provozně, o celkové výstavní ploše 11.000 metrů čtverečních.

Historická budova je v havarijním stavu, od svého vzniku v roce 1891 nebyla rekonstruována. Prodělala jen tři opravy většího rozsahu, jejichž nutnost byla vyvolána vnějšími vlivy. Na konci druhé světové války ji zasáhla letecká bomba, v srpnu 1968 poškodily průčelí kulky ze samopalů vojsk Varšavské smlouvy a v 70. letech narušily statiku severovýchodního křídla odstřely při budování metra.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Napadení číšníka cizinci: Čumilové, hlavně si nerozlít kafíčko! Občané jsou rozhořčeni. Máme dvě VIDEA a výzvu policie

20:11 Napadení číšníka cizinci: Čumilové, hlavně si nerozlít kafíčko! Občané jsou rozhořčeni. Máme dvě VIDEA a výzvu policie

Skupina sedmi cizinců v centru Prahy brutálně zbila číšníka, který musel později podstoupit operaci …