Vláda přerušila jednání o zákonu o odpadech, pokračovat bude příští týden

13.05.2015 21:24

Vláda dnes přerušila jednání o návrhu věcného zákona o odpadech, který předložil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Měl by určit nová pravidla při nakládání s odpady pro občany, obce i firmy. Zásadním cílem podle ministerstva je omezit skládkování komunálního odpadu. Paragrafové znění by MŽP chtělo předložit vládě do konce září letošního roku. Zákon má ale řadu kritiků.

Vláda přerušila jednání o zákonu o odpadech, pokračovat bude příští týden
Foto: Hans Štembera
Popisek: Richard Brabec v pořadu OVM

Podle ministra Richarda Brabce (ANO) přerušila vláda projednávání z procesních důvodů. "Jsem pevně přesvědčen, protože se nejednalo o věcný rozpor, ale čistě o proceduální, že bude schválen příští týden," řekl po jednání vlády. Současný odpadový zákon by měly nahradit dva nové předpisy: zákon o odpadech a zákon o výrobcích s ukončenou životností, který vláda schválila. Nový zákon má naplnit i požadavky Bruselu, čeští odborníci po něm volali už několik let. "Zákon odklání Českou republiku od skládkování, protože jsme stále skládkařská velmoc," řekl ministr.

 Firmy budou mít například povinnost pojistit zařízení pro nakládání s odpady kvůli ochraně životního prostředí. "Aby se zamezilo situaci, která je dnes bohužel častá, že je řada firem, které se zabývají odpady, a potom zkrachují, zůstane po nich odpad, který ve finále musí být odstraněn na náklady státu nebo obce," vysvětlil. Krajské a obecní úřady získají větší pravomoci, aby mohly lépe kontrolovat a postihovat ty, kdo znečišťují.

Záměr také upravuje výběr poplatku obcí za komunální odpady od občanů, podle MŽP budou mít obce větší možnost si poplatky nastavit včetně různých úlev, například nižší sazbou za odvoz odpadků. Ulevit se má naopak devíti tisícům drobných živnostníků, kteří nebudou muset hlásit nebezpečné odpady. Jejich limit se zvýší ze 100 kilogramů na 600 kilogramů. 

Jedním z cílů zákona je připravit se do roku 2024 na zákaz skládkování. "Tak aby Česko směřovalo k větší recyklaci," uvedl ministr. Záměr počítá s budoucím postupným zvyšováním poplatku za ukládání odpadu na skládku. Podle ekonomické analýzy z loňského roku by mohl vzrůst v roce 2020 na tisíc korun a v roce 2024 na 1500. O výši se ale bude ještě diskutovat. Pokud by se zvedl poplatek za skládkování, který platí za své občany obce, měnily by se možná i poplatky za popelnice. MŽP ale počítá s tím, že směsného odpadu bude spíše ubývat, protože lidé budou třídit.

Firmy podnikající v odpadech se ale obávají vysokých poplatků za skládkování, podle ekologů zase věcný záměr neobsahuje dostatečná opatření pro zvýšení recyklace. Obce kritizují mimo jiné nedořešenou situaci u výkupen a sběren, což ovlivňuje třídění odpadu. Asociace firem i ekologové si myslí, že změny směřují k podpoře nových spaloven odpadů a poukazují na to, že spalování směsných komunálních odpadů je osvobozeno od poplatku na rozdíl od skládkování.

reklama

autor: jzd, čtk

nálepkování

Čemu pozitivnímu podle vás přispívá to věčné nálepkování? Vaše vláda a Vy nevyjímaje, dost často nálepkuje demostranty. Proč? Co tím získáváte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hrozný, ta drahota.“ Ceny v Těšíně: Dvacetkrát víc Čechů pro maso a sýry. Poláci jenom pro pivo

17:17 „Hrozný, ta drahota.“ Ceny v Těšíně: Dvacetkrát víc Čechů pro maso a sýry. Poláci jenom pro pivo

Levné potraviny, benzín a další výrobky v Polsku. To je stále téma na českém břehu a proto ten polsk…