Vláda přijala sedm opatření, která mají zabránit sociálním nepokojům

11.12.2013 17:59 | Zprávy

Nepokojům, jaké se objevily v minulosti na Šluknovsku, v Duchcově či v Českých Budějovicích, má v Česku pomoci zabránit sedm opatření. Patří mezi ně třeba změny v dávkách na bydlení, terénní práce v ghettech či obnovení veřejné služby, tentokrát ale za odměnu. Schválila to vláda. Z původně navrhovaného seznamu kroků vypadla příprava legislativní úpravy sociálního bydlení. ČTK o tom informovala vládní agentura pro sociální začleňování.

Vláda přijala sedm opatření, která mají zabránit sociálním nepokojům
Foto: Radek Kraus
Popisek: Nepokoje na sídlišti Máj v Českých Budějovicích

"Je nutné systémově zasáhnout proti zneužívání dávek majiteli ubytoven. Stát také musí pomoci zajistit, aby lidé, kteří mohou pracovat, měli takovou možnost," uvedl ředitel agentury Martin Šimáček.

V Česku existuje kolem 400 ghett

V Česku přibývá ghett. Podle expertů by jich mohlo být přes 400. Většinou v nich žijí Romové. Problémy těchto lokalit prorůstají podle nedávné vládní zprávy do okolí. Autoři návrhu opatření uvedli, že impulsem pro vyostření situace mohou být "banální problémy v soužití". Nepokoje se objevily v několika městech. Extremisté pořádali protiromské pochody, do nichž se začali zapojovat i místní obyvatelé.

V ghettech mají začít působit terénní pracovníci, vzniknout má síť potřebných sociálních služeb. Ministerstvo práce má do konce března navrhnout, jak by se dal systém dlouhodobě financovat. Doplatky na bydlení mají odpovídat obvyklému nájmu, ubytovny budou muset mít minimální standard. Má to zamezit takzvanému "obchodu s chudobou", kdy peníze od státu plynou přímo provozovatelům ubytovacích zařízení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …