"Stěžejním bodem návrhu je oddělení právní úpravy postavení a činnosti znalců na jedné straně a tlumočníků a překladatelů na straně druhé," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Podle něj dosavadní praxe ukázala, že je nutné upravit každé z povolání jinak. Cílem zákonů je také stanovit jasné podmínky pro to, aby uchazeč mohl získat oprávnění stát se znalcem či tlumočníkem. Podle úřadu se má zároveň zvýšit nad činnostmi dohled.
Podle dřívějšího vyjádření ministra Jiřího Pospíšila je hlavním cílem nových zákonů prolomit "uzavřené cechy", které v této oblasti působí. Znalci a tlumočníci a překladatelé by proto měli mít oddělené registry. Kdo by v registru chtěl být zapsán, musel by složit vstupní zkoušku, uzavřít pojištění a splnit další požadavky.
Stát tak chce dosáhnout vyšší profesionalizace znalecké činnosti. Kvůli nedokonalému znaleckému posudku se totiž může prodlužovat soudní řízení, případně může chyba zapříčinit účastníkům řízení újmu, podotýkají autoři návrhu s tím, že znalecké posudky mívají velký význam například ve sporech o nemovitosti, obchodních sporech a sporech v oblasti rodinného práva.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par, čtk