Vláda rozhodne, zda prodlouží program na podporu úspor energií

13.11.2016 21:53

Program Efekt ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), který je určen na podporu úspor energií, by mohl být o rok prodloužen. Na svém středečním zasedání to projedná vláda. MPO v materiálech pro jednání vlády připomíná, že program byl schválen ministerstvem financí (MF) pro období 2008 až 2016. Prodloužení o rok navrhuje MPO proto, že z programu nebyly letos vyčerpány všechny peníze. MF s prodloužením souhlasí, píše ČTK.

Vláda rozhodne, zda prodlouží program na podporu úspor energií
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
reklama

Letos bylo v programu 80 milionů korun, o 38 milionů korun více než v roce 2015. Podle dřívějšího vyjádření MPO pokryly 50 milionů Kč výnosy z prodeje emisních povolenek, 30 milionů Kč šlo ze státního rozpočtu. Výše nevyčerpaných finančních prostředků v programu v současné době není známa. MPO v materiálech uvádí, že se dá předpokládat, že to bude řádově několik milionů korun. Ty by měly být k dispozici příští rok.

Na rozdíl od minulých let ale peníze půjdou použít pouze na rekonstrukce veřejného osvětlení. Právě u nich byl letos podle MPO značný převis žádostí o dotaci. Dosud šly z programu financovat například také vzdělávací akce v oblasti energetiky pro veřejnost.

Program Efekt byl založen v roce 1998, tedy ještě před vstupem Česka do Evropské unie. Sloužil k podpoře projektů menšího rozsahu a funguje jako doplněk pro operační programy a národní programy, jako je například Nová zelená úsporám. Do budoucna ho má podle MPO nahradit program, který má zatím pracovní označení Efekt 2.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …