Vláda rozšířila počet horníků, kteří budou moct dříve do penze

25.03.2015 19:32

O pět let dřív do penze budou moct chodit i horníci, kteří začali fárat před rokem 1993 a odpracovali stanovený počet směn. Schválila to dnes vláda. Až doposud mohli do předčasné penze jen havíři, kteří potřebné doby pod zemí dosáhli do konce roku 2008.

Vláda rozšířila počet horníků, kteří budou moct dříve do penze
Foto: Profimédia
Popisek: Ilustrační foto
reklama

Ministerstvo práce chce touto úpravou řešit chystané zavírání dolů a propouštění. Podle jednoho z odborových předáků by tak byly vyřešeny důchody všech horníků, kteří začali fárat před rokem 1993.

Horníci už nyní mohou jít do důchodu dřív

Rozšíření počtu horníků, kteří by mohli jít dříve do důchodu, původně odmítalo ministerstvo financí. Jeho šéf Andrej Babiš (ANO) ale po nedávné návštěvě Ostravska změnil názor a slíbil změnu podpořit. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové (ČSSD) se dnes přijaté opatření dotkne asi 350 horníků a stát vyjde maximálně na 100 milionů korun za rok. "V letošním roce toto nařízení využije 50 lidí," uvedla.

Dřívější odchod do penze žádají kvůli uzavírání dolů a propouštění hornické odbory. Dohodly se na tom na podzim 2013 s předsedou přechodné vlády Jiřím Rusnokem. Marksová loni po svém nástupu do funkce rozhodla, že se v přípravě bude pokračovat. Dnes k tomu uvedla, že toto opatření vnímá jako příspěvek ke zmírnění sociálního napětí v Moravskoslezském kraji.

Horníci už nyní mohou jít do důchodu dřív, a to nejméně o pět let. Museli ale pracovat pod zemí už před rokem 1993 a do konce roku 2008 museli mít určitý počet směn - několik tisíc. Ti, kteří nastoupili do dolů až od roku 1993 a nefárali dostatečně dlouho, podmínky nesplňovali.

Kvůli horšímu zdraví se mnozí důchodu nedožijí

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík dnes ČTK řekl, že rozhodnutí vítá a že spolu s metodickým pokynem, jejž budou dostávat okresní správy sociálního zabezpečení, jsou vyřešeny důchody všech horníků, kteří začali fárat před rokem 1993. Týkat se to podle něj má celkem 700 horníků. "Jsou ošetřeny problémy všech horníků, kteří začali fárat v době, kdy ještě existovaly důchodové kategorie," řekl Pytlík.

Některé správy sociálního zabezpečení podle něj vycházely z názoru, že se vládní nařízení má týkat jen horníků, kteří předčasný důchod nabudou do roku 2018. "To byl dlouhodobý spor, spíše technická věc. Teď se to na jednání s ministerstvem práce a Českou správou sociálního zabezpečení jednoznačně vyřešilo a okresní správy mají dostat metodický pokyn, že to s rokem 2018 nemá nic společného," řekl Pytlík.

Hornické odbory žádají ale dřívější penzi pro všechny horníky. Argumentují tím, že podle studií se kvůli horšímu zdraví mnozí důchodu nedožijí a že by opatření řešilo problém s rušením dolů a propouštěním. Ministerstvo práce vládě už poslalo návrh novely o důchodovém pojištění, podle níž by důchodový věk u všech horníků měl být o pět let nižší než u ostatních, pokud by odpracovali stanovený počet směn. Upravil by se také výpočet penze havířů. Proti tomu bylo ministerstvo financí, vicepremiér pro vědu či hospodářská komora.

Sobotka na tiskové konferenci po jednání vlády připustil možnost i další úpravy podmínek pro odchod horníků do důchodu, ale pouze jako součásti komplexu opatření ke zmírnění sociálního napětí a možného růstu nezaměstnanosti v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výhrůžný dopis poslancům kvůli Xaverovi. Z Evropy. Dostal ho Klaus ml. a zveřejnil ho

10:56 Výhrůžný dopis poslancům kvůli Xaverovi. Z Evropy. Dostal ho Klaus ml. a zveřejnil ho

Na poslance českého parlamentu čekal ve středu ráno ‚hezký‘ dopis. Takový z kategorie vytýkacích. Vá…