Vláda schválila novou verzi atomového zákona

13.07.2015 12:27 | Zprávy

Vláda na dnešním jednání schválila novou verzi atomového zákona. Materiál, který by měl mimo jiné zpřesnit technické požadavky a procesní pravidla pro spouštění nových jaderných bloků i provozu těch současných, připravil Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Doposud platnou normu z roku 1997 sám úřad označuje za zastaralou. ČTK o tom informovalo tiskové oddělení Úřadu vlády ČR.

Vláda schválila novou verzi atomového zákona
Foto: Archiv PL
Popisek: Úřad vlády ČR

„Nový atomový zákon napomůže státní správě daleko efektivněji usměrňovat kroky při výstavbě, uvádění do provozu a provozu nových bloků jaderných elektráren,“ uvádí SÚJB v důvodové zprávě materiálu.

Novela byla v připomínkovém řízení již v roce 2013, po konci Rusnokovy úřednické vlády se ale na vládu nedostala. Současná vláda ve svém plánu legislativních prací stanovila, aby byl materiál opět předložen do meziresortního připomínkového řízení. Jedním z důvodů bylo rozšíření materiálu o evropskou směrnici z roku 2013, kterou jsou stanoveny základní bezpečnostní standardy ochrany před nebezpečím vystavení takzvanému ionizujícímu záření. SÚJB podotkl, že do novely jsou rovněž začleněna doporučení mezinárodních organizací působících v oblasti, zejména Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Nová koncepce radiační ochrany před ionizujícím záření, kterou materiál obsahuje, vychází podle úřadu z různých stavů, kdy je člověk záření vystaven. V návaznosti na tyto stavy nový zákon volí odlišné způsoby ochrany, a tím podle SÚJB účinněji snižuje riziko plynoucí z ozáření.

Spolu s přijetím atomového zákona vláda schválila i úpravu některých zákonů, které s ním souvisejí. Jde například o zákon o metrologii nebo o zákon o státním odborném dozoru nad bezpečností práce. Podle úřadu jde výlučně o úpravy legislativně technické povahy, jež mají uvést související legislativu do souladu s novou právní úpravou atomového zákona.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Green Deal

Dobrý den, obracím se na vás jako na zastánce tohoto paktu nebo co to je. Můžete mi říci, kde třeba většina z nás má brát peníze na auta bez spalovacích motorů? Neměla by tedy minimálně EU lidem na nová auta nějak přispět? Myslíte si, že si je lidé u nás, kteří vydělávají kolem 20 tisíc měsíčně moho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

12:26 „Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

USA a jejich zkurvení spojenci – nám vyhlásili válku bez pravidel. Alespoň to tvrdí Dmitrij Medveděv…