Vláda se nepostavila komunistickému návrhu o majetkových přiznáních

14.07.2014 21:20

Kabinet v pondělí vyjádřil neutrální stanovisko k návrhu opozičních komunistů na zavedení majetkových přiznání. Vyplývá to z výsledků jednání vlády zveřejněných na internetu. Předběžné stanovisko pro pondělní zasedání přitom bylo k návrhu KSČM poměrně kritické. Předloha komunistických poslanců by podle něj nevedla k zabránění daňovým únikům. Bylo by možné ji obcházet a kvůli řadě nedostatků je prakticky nepoužitelná, stálo v dokumentu.

Vláda se nepostavila komunistickému návrhu o majetkových přiznáních
Foto: Hans Štembera
Popisek: peníze, ilustrační foto

Lidé by museli podle návrhu přiznat majetek v hodnotě nad deset milionů korun, firmy nad 30 milionů korun. Majetek pořízený z nezdaněných peněz by úřady zdanily sto procenty a podaly by podnět policii. Norma vychází z předchozích předloh KSČM, komunistům se je ale nepodařilo ve Sněmovně prosadit.

Bohatší lidé a firmy by museli podávat přiznání pravidelně

Kabinet, který chce předložit vlastní návrh, se v předběžném stanovisku pozastavil mimo jiné nad stoprocentní daní, podle něj by se ve skutečnosti jednalo o zvláštní formu trestu propadnutí majetku. Částka by prý mohla být vyšší, než jeho hodnota v případě prodeje. Vláda navíc poukazovala na nárůst administrativní zátěže. Předloha předpokládá, že lidé a firmy by museli přiznávat vedle nemovitostí například vozidla, lodě a letadla, přičemž úřady mohou čerpat údaje z katastru nemovitostí, registru silničních vozidel, leteckého rejstříku a plavebního rejstříku, vypočítal dokument pro vládu.

Bohatší lidé a firmy by museli podle normy podávat přiznání pravidelně. Pokud by předloha platila, poprvé by to bylo příští rok. V případě, že by tak neučinili, hrozila by jim podle návrhu až milionová pokuta. Navrhovaná stoprocentní daň by měla být podle předkladatelů účinnou hrozbou proti legalizaci nezákonně získaných peněz.

O předloze rozhodnou po posouzení vládou zákonodárci. Kabinet se zavázal podat vlastní verzi majetkových přiznání. Projednat by ji měl podle dřívějších informací v září.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…