Vláda souhlasí s ochranou oznamovatelů korupce

04.08.2016 11:11

V šesti zákonech, hlavně v zákoníku práce či služebním zákoně, chce ministr Jiří Dienstbier zakotvit jednoznačnější ochranu oznamovatelů korupce. Navrhovaná novela, která byla rozeslána do připomínkového řízení, by podle návrhu měla platit od roku 2018, píše ČTK.

Vláda souhlasí s ochranou oznamovatelů korupce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze vlády. Na programu byla mimo jiného analýza hrozeb pro Českou republiku nebo zpráva o situaci v oblasti migrace k 31. březnu

Dienstbierův záměr v červenci vláda podpořila navzdory kritice vicepremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše, který před časem navrhl svou variantu ochrany whistleblowerů formou poslaneckého návrhu.

Dienstbierova varianta počítá s jednoduchým doplněním příslušných zákonů o větu, podle níž žádný zaměstnavatel či služební orgán nesmí zaměstnance či příslušníka „postihovat nebo jej znevýhodňovat proto, že učinil v dobré víře oznámení o podezření na protiprávní jednání“. Změnit se kvůli tomu mají též občanský soudní řád a zákony o vojácích z povolání, o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů a o inspekci práce.

Zvolené řešení podle Dienstbierova úřadu zaměstnancům poskytuje oporu v zakotvení explicitního zákazu postihu oznamovatele do zákona včetně zlepšení jejich procesního postavení v pracovněprávních sporech. Podle Dienstbiera bude muset zaměstnavatel nově prokázat, že nejednal diskriminačně. Vytvoření zvláštního zákona ministr odmítl proto, že „nelze whistleblowery extenzivně zvýhodňovat oproti jiným zranitelným skupinám zaměstnanců“.

Hospodářská komora ČR jako zástupce podnikatelů považuje Dienstbierův návrh na ochranu oznamovatelů za nadbytečný. Za dostačující pokládá efektivní a důsledné dodržování současných pravidel. Vláda by podle komory měla zachovat legislativní zdrženlivost a nezahlcovat právní řád dalšími nepotřebnými ustanoveními.

Babišův návrh zákona chce řešit ochranu u přesně vymezených trestných činů v oblasti korupce, veřejných zakázek, daní a legalizace výnosů z trestné činnosti. Vláda se koncem května k této předloze postavila neutrálně, byť Dienstbier navrhoval její zamítnutí. O předlohách nakonec rozhodne Parlament.

V Česku nyní neexistuje komplexní předpis, který by whistleblowing upravoval. Ochranu oznamovatelů částečně řeší trestní řád a zákoník práce.

reklama

autor: mp

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

21:30 „Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

Horní komora Parlamentu se rozhodla sněmovní verzi novely občanského zákoníku ohledně uzavírání part…