Vláda znovu oklamala voliče. Co církevní restituce? ptá se Veleba

16.06.2014 21:33

Předseda Strany práv občanů (SPO) Jan Veleba upozornil, že čeští voliči byli znovu oklamáni současnou vládní koalicí. Politici dali před volbami slib, že napraví nespravedlnost církevních restitucí. Místo toho se čeští občané dočkali rezignace na celou kauzu. Veleba navrhuje, jak celou situaci alespoň částečně napravit.

Vláda znovu oklamala voliče. Co církevní restituce? ptá se Veleba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kostel, ilustrační foto
reklama

Veleba prohlásil, že jeho strana respektuje uzavřené dohody, nezpochybňuje právní vztahy ani nutnost vyrovnání státu a církví.

„To ovšem neznamená, že rezignujeme na hledání prostředků, které zmírní negativní dopady špatných a pro většinu občanů ČR nevýhodných dohod mezi státem a církvemi právě v případě církevních restitucí,“ upozornil.

Na církevní restituce by měl dohlížet NKÚ

Podle SPO existují jen dvě možnosti, jak dopady církevních restitucí zmírnit. V prvé řadě by měla probíhat transparentní kontrola celého procesu v režii Nejvyššího kontrolního úřadu. „Není totiž možné, aby vydávání majetku probíhalo pouze pod taktovkou politických kruhů přímo napojených na samotné církve,“ odmítl Veleba.

Následný prodej majetku by se měl danit

Za druhé by se měly zdanit následné prodeje restituovaného majetku a také finanční náhrady. Církve by měly mít podle SPO stejné podmínky jako ostatní právní subjekty v České republice.

Veleba připomíná, že by se církve i po zavedení těchto opatření mohly těšit z mnoha výhod. „Například zemědělcům byla vyplácena náhrada za nevydanou půdu ve výši 4 Kč za hektar. Stejná půda byla pro církve oceněna na 40 Kč za hektar,“ připomněl šéf strany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…