Vláda zřejmě odmítne úpravu zdravotního pojištění cizinců

20.07.2014 11:54

Patrně se záporným stanoviskem vlády budou zákonodárci projednávat předlohu skupiny poslanců ČSSD, která by upravila zdravotní pojištění cizinců ze třetích zemích, tedy kromě obyvatel EU. Návrh zákona je podle předběžného stanoviska pro pondělní zasedání kabinetu v rozporu s unijním právem.

Vláda zřejmě odmítne úpravu zdravotního pojištění cizinců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání vlády právě začalo

avrhovaná norma ponechává pojištění na soukromé sféře, aby se podle autorů nezatěžovalo všeobecné zdravotní pojištění. Jeho rozsah by měl být takový, aby kryl veškerá běžně hrazená rizika a aby se co nejvíce omezily nevymahatelné dluhy cizinců vůči zdravotnickým zařízením. Vláda ale podle dokumentu uvede, že předloha není vyvážená, je ve prospěch pojišťoven.

Pojištění cizinců

Podobně se vyjadřují organizace, které s migranty pracují. Předloha podle jejich tiskové zprávy obsahuje řadu diskriminujících pasáží, jež na úkor zdraví migrantů nahrávají komerčním pojišťovnám k vyšším ziskům.

Kabinet chystá podle předběžného stanoviska jinou úpravu. Koncepce podle dokumentu předpokládá, že cizincům bude péče hrazeny buď z veřejného zdravotního pojištění, nebo ze soukromého zdravotního pojištění, případně bude tyto služby v určitých situacích hradit přímo stát.

V současnosti je pojištění zakotveno v zákonu o pobytu cizinců. Nová norma upravuje hlavně pojištění pro pobyty nad 90 dní. Pokud by je cizinci sjednávali v zahraničí, limit na jednu pojistnou událost by činil nejméně 1,7 milionu korun. Smlouvu by si tito lidé museli nechat přeložit co češtiny. V Česku by cizinci museli sjednat smlouvu jen s pojišťovnou, která může v tuzemsku provozovat zdravotní pojištění. Limit na pojistnou událost by musel činit nejméně tři miliony korun. Pojišťovna by musela mít smlouvu nejméně s desetinou poskytovatelů zdravotnických služeb.

Poslední slovo budou mít obě komory

O pobytech do 90 dnů předloha pojednává krátce. Uvádí, že cizinci ze třetích zemí by museli být pojištěni v rozsahu, jak stanoví unijní vízový kodex.

Obdobná poslanecká norma byla v dolní komoře už v minulém volebním období. Podepsala ji tehdy skupina poslanců takřka ze všech tehdy sněmovních stran. Kabinet k ní vydal záporné stanovisko se zdůvodněním, že je v rozporu s unijním právem. Sněmovna o návrhu zákona do rozpuštění nerozhodla. Konečný verdikt o nynější normě vynese Parlament.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Pravda o zeleném šílenství pro ĆR

Pane Fialo, díky za vaši iniciativu, tak, aby se občané dozvěděli pravdu. Jen mě mrzí, že konference proběhne v poslanecké sněmovně , tyto opravdové odborníky bychom měli slyšet v diskusi bud ve veřejnoprávní české televizi, kterou si všichni platíme, nebo v jiné komerční televizi, ale obávám se, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celebrity s patentem na rozum. Jak vidí Hoffman dnešní novináře?

18:07 Celebrity s patentem na rozum. Jak vidí Hoffman dnešní novináře?

POHLED IVANA HOFFMANA Slovenskem hýbe kauza z televize Markíza, kde byl z obrazovky stažen moderátor…