„Já musím situaci po covidu rozdělit – protože já osobně se domnívám, že je dávno po covidu – na dvě roviny. Ano, podnikatelé a živnostníci se rozběhli a snaží se, seč jim síly stačí, vrátit se zpátky ke svému podnikání. Snaží se vrátit si zákazníky a zakázky, takže my a ani oni sami vlastně ještě nevědí, zda přežijí. Je to stejné jako se stresem člověka náročným pro lidský organismus. Nyní není období ve stresu, ale poststresové, kdy přicházejí nemoci, a na to organismus odpovídá – a tady je to totéž. Přirovnal bych to k poststresovému období,“ domnívá se Radomil Bábek, předseda Podnikatelských odborů, z. s.
Podle něj teprve čas ukáže, jak podnikatelé a živnostníci vše zvládli. Do toho však zasahuje rovina druhá, a to jsou tzv. měkká data. „Víme od podnikatelů a živnostníků a víme to i z pozorování našich lidí v regionech, že současná situace zdaleka není návratem k původnímu normálu. Není zdaleka tolik lidí v hospodách, jako bylo dříve. Jsou hospody, kterým se daří velmi dobře, a jsou hospody, které ne a ne se vrátit k původnímu provozu. To samé platí pro kadeřnictví a pro kosmetičky; mnohem lépe se kadeřnictvím a kosmetičkám daří v Praze než třeba na malých městech, kde se tolik lidí nevracejí. Lépe se daří kadeřnictvím dámským; zatímco dámy chodí ke svým kadeřnicím, tak páni se zdaleka nevrátili všichni,“ vysvětluje Bábek, že právě tento aspekt je pro podnikatele a živnostníky ohrožující. Je proto potřeba stimulovat poptávku, což vnímá jako velmi obtížné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová