O církevních restitucích Sněmovna naposledy jednala na mimořádné schůzi koncem července. Při místy bouřlivé diskusi, kdy někteří poslanci zpochybnili postup státních orgánů při vydávání majetku, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zákonodárcům slíbil, že se jejich podněty bude vládní výbor zabývat. Následně pak dopisem předsedy jednotlivých poslaneckých klubů vyzval, aby mu konkrétní připomínky zaslali do poloviny srpna.
Výbor projedná připomínky na začátku září
„Vládní výbor k dopadům zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi se bude všemi vašimi podněty pečlivě zabývat, abychom se ujistili, zda se při vydávání církevního majetku postupuje přesně podle zákona. O výsledcích jednání výboru budu Poslaneckou sněmovnu informovat na její příští řádné schůzi,” ujistil Sobotka v dopise. Výbor by měl o věci jednat 4. září.
Sobotka výzvou reagoval například na slova předsedy komunistů Vojtěcha Filipa, který se obává toho, že restituce by v některých případech mohly prolomit hranici 25. února 1948. Má prý navíc informace, že některý vydaný majetek se hned prodává, ač to zákon ve dvouleté lhůtě zakazuje. Podle Sobotky patří přesně tento okruh problémů do pravomoci monitorovacího výboru zřízeného v polovině března.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe, čtk