Vládo, dělejte něco, nebo to skončí špatně. Oficiální výzva koaličního hnutí

14.6.2022 4:08 odp. | Ze sítí

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta informoval na svém facebookovém profilu o odhlasované výzvě vládě České republiky, kterou přijali Starostové pro Liberecký kraj.

Vládo, dělejte něco, nebo to skončí špatně. Oficiální výzva koaličního hnutí
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK)

„Jako strana, která vyrostla z regionálních poměrů a členy jsou většinou starostky, starostové a další aktivní osobnosti v Libereckém kraji, žádáme, aby vláda začala bez odkladu důrazněji řešit přímé i nepřímé dopady cen energií a pohonných hmot na životy stále větší části obyvatel a fungování především malých a středních podniků – inspirací budiž vhodná řešení přijatá ostatními státy Evropské unie,“ uvádí Půta. 

„Jednotlivé evropské země přistoupily k dalším řešením – na Slovensku jde o ‚zmrazení‘ stávajících cen elektřiny na následující tři roky za cenu zhruba 1 490 Kč za MWh, stát navíc dlouhodobě reguluje ceny za přenos a distribuci. Dále vláda navrhla vyplacení třináctého důchodu o půl roku dříve a jednorázový příspěvek především pro rodiny s dětmi v celkové výši 133 milionů eur. V Chorvatsku vláda natrvalo snížila DPH na teplo z 25 na 13 %, stejná sazba je i na pevná paliva. Dočasně je sníženo DPH u plynu z 25 na 5 %. Stát od dubna dotuje část ceny plynu. Sociálně slabší dostanou měsíčně v přepočtu 1 300 Kč na elektřinu, část důchodců dostane jednorázový příspěvek ve výši 1 300 až 3 900 Kč,“ dodává Půta.

„V Rakousku počítají s plošnou podporou pro domácnosti ve výši zhruba 3 700 Kč, lidé v nouzi by mohli dostat až dvojnásobek. Navíc se jedná o daňových úlevách pro soukromý sektor a plošné úpravě daňové politiky. Ve Francii zavedli kromě zastropování cen také slevové poukazy na energie, na pomoc by měla dosáhnout víc než polovina obyvatel. V Německu našli řešení ve snížení povinných odvodů do fondů na obnovitelné zdroje a uvolnili 130 milionů eur na jednorázovou pomoc nízkopříjmovým domácnostem. V Polsku dočasně snížili DPH u potravin na nulu, u pohonných hmot na 8 % a u vytápění na 5 %,“ píše dále Půta.

„V každé evropské zemi vlády řeší, jak pomoci svým občanům v současné krizi, a to nás to horší teprve čeká. Opatření naší vlády nám přijdou nedostatečná, na čemž jsme se na sněmu SLK shodli s přítomnými starosty a podporovateli našeho hnutí,“ zakončil Půta.

Výzvu na facebookovém profilu sdílel i senátor Michael Canov. „S kolegyněmi a kolegy jsme se na sněmu Starostů pro Liberecký kraj shodli, že takhle to dál už nejde, a výsledkem je následující výzva vládě ČR,“ napsal.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Podle čeho jste do dosazoval do funkcí lidi?

Vypadá to, že jste mimálně neměl šťastnou ruku. Nebo to není náhoda, že jsou vámi jmenovaní lidé zapojení bůh ví do čeho?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radila Bidenovi s vakcínami, které stály miliardy. Neuhodnete, pro koho pracovala předtím…

20:20 Radila Bidenovi s vakcínami, které stály miliardy. Neuhodnete, pro koho pracovala předtím…

Z „etického prohlášení“ šéfky Bidenovy prezidentské kampaně Anity Dunnové vyplývá, že se současná hl…