Vládo, dělejte něco, nebo to skončí špatně. Oficiální výzva koaličního hnutí

14.06.2022 16:08 | Ze sítí

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta informoval na svém facebookovém profilu o odhlasované výzvě vládě České republiky, kterou přijali Starostové pro Liberecký kraj.

Vládo, dělejte něco, nebo to skončí špatně. Oficiální výzva koaličního hnutí
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK)

„Jako strana, která vyrostla z regionálních poměrů a členy jsou většinou starostky, starostové a další aktivní osobnosti v Libereckém kraji, žádáme, aby vláda začala bez odkladu důrazněji řešit přímé i nepřímé dopady cen energií a pohonných hmot na životy stále větší části obyvatel a fungování především malých a středních podniků – inspirací budiž vhodná řešení přijatá ostatními státy Evropské unie,“ uvádí Půta. 

„Jednotlivé evropské země přistoupily k dalším řešením – na Slovensku jde o ‚zmrazení‘ stávajících cen elektřiny na následující tři roky za cenu zhruba 1 490 Kč za MWh, stát navíc dlouhodobě reguluje ceny za přenos a distribuci. Dále vláda navrhla vyplacení třináctého důchodu o půl roku dříve a jednorázový příspěvek především pro rodiny s dětmi v celkové výši 133 milionů eur. V Chorvatsku vláda natrvalo snížila DPH na teplo z 25 na 13 %, stejná sazba je i na pevná paliva. Dočasně je sníženo DPH u plynu z 25 na 5 %. Stát od dubna dotuje část ceny plynu. Sociálně slabší dostanou měsíčně v přepočtu 1 300 Kč na elektřinu, část důchodců dostane jednorázový příspěvek ve výši 1 300 až 3 900 Kč,“ dodává Půta.

„V Rakousku počítají s plošnou podporou pro domácnosti ve výši zhruba 3 700 Kč, lidé v nouzi by mohli dostat až dvojnásobek. Navíc se jedná o daňových úlevách pro soukromý sektor a plošné úpravě daňové politiky. Ve Francii zavedli kromě zastropování cen také slevové poukazy na energie, na pomoc by měla dosáhnout víc než polovina obyvatel. V Německu našli řešení ve snížení povinných odvodů do fondů na obnovitelné zdroje a uvolnili 130 milionů eur na jednorázovou pomoc nízkopříjmovým domácnostem. V Polsku dočasně snížili DPH u potravin na nulu, u pohonných hmot na 8 % a u vytápění na 5 %,“ píše dále Půta.

„V každé evropské zemi vlády řeší, jak pomoci svým občanům v současné krizi, a to nás to horší teprve čeká. Opatření naší vlády nám přijdou nedostatečná, na čemž jsme se na sněmu SLK shodli s přítomnými starosty a podporovateli našeho hnutí,“ zakončil Půta.

Výzvu na facebookovém profilu sdílel i senátor Michael Canov. „S kolegyněmi a kolegy jsme se na sněmu Starostů pro Liberecký kraj shodli, že takhle to dál už nejde, a výsledkem je následující výzva vládě ČR,“ napsal.

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Kdo seje vítr, sklidí bouři

Vážená paní Pekarová, nemyslíte, že "nešťastná vyjádření" používá soustavně pětikoaliční vláda vůči svým občanům, kteří mají výhrady ke způsobu jejího vládnutí a nazývá je dezoláty a proruskými živly? Je to skutečně slušné a s respektem k odlišným názorům? Zdravím a doufám v odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

19:08 Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

V neděli oznámil prezident USA Joe Biden, že nebude obhajovat prezidentský post a místo sebe do Ovál…