Vlastenec není deviant. A ať nám klidně nadávají do fašistů, vzkazuje historik Vondruška

29.07.2017 8:39

Vlastenectví není deviace, uvedl ve svém komentáři pro MF DNES spisovatel Vlastimil Vondruška. Všímá si především toho, že s blížícími se volbami se politické strany začínají předhánět, kdo tu druhou víc trumfne. „Jedni se hrdě pyšní tím, že jsou levice, druzí jsou logicky pravicí,“ zmínil.

Vlastenec není deviant. A ať nám klidně nadávají do fašistů, vzkazuje historik Vondruška
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a historik Vlastimil Vondruška

Podle něj je však dělení na levici a pravici zavádějící, neboť jej po generace vnímáme jako sociální postoj. „Bývalo to tak, že politická levice chce bohatým brát a chudým rozdávat, pravice chce chudé ožebračovat a bohaté chránit. Jenže tohle už dávno neplatí. Všechny strany, které se chtějí udržet v přízni voličů, jejichž základní masu tvoří ti, kteří jsou odkázáni na mzdy a v poslední době bohužel i na různé sociální podpory, musí akcentovat sociální hledisko. Rozdíl je jen v tom, zda chce konkrétní strana zvýšit minimální mzdu nebo důchody o padesát korun, zatímco jiná štědře o stokorunu,“ dodal Vondruška.

Hlavními politickými tématy letoška jsou však podle Vondrušky migrace, bezbřehost lidských práv, zběsilost aktivistů a centralizace moci do Bruselu. „Evropou hýbe nikoli boj mezi vykořisťovateli a vykořisťovanými (lepší definice mne nenapadla), ale boj mezi stoupenci a odpůrci integrace Evropy, od níž se odvozují další ideové a mocenské koncepce. Zatím pro tyhle směry nemáme přesné zažité pojmy, proto vysvětlím, co jimi chápu,“ zmínil. Podle něj pak integrace Evropy znamená centralizaci moci do Bruselu. 

„Druhý směr, který s bezbřehou integrací nesouhlasí, bojuje za zachování národní identity, postavené na rozumné kooperaci zemí a národů, ovšem při zachování jejich specifik a ochrany jejich zájmů. Ve společenské rovině trvá na uspořádání daném tisíciletou tradicí Evropy, s rozumnými korekcemi danými moderní civilizací. Tuhle koncepci pracovně nazývám ‚vlasteneckou‘. Kritici pohrdavě označují vlastenectví za nacionalismus nebo raději rovnou fašismus,“ dodal s tím, že pejorativní nádech nechápe.

„Pokud hovoříme o vlastenectví, proč by mělo být špatné, pokud lidé respektují odkaz svých předků? Nacionalismus je postoj agresivní a útočný, i boj za evropanství je svým způsobem agresivní odrůdou nacionalismu, neboť nový evropský národ pohrdá tradičními národy Evropy. Vlastenectví není založeno na pohrdání jinými národy, ale na hrdosti nad tím, co ten vlastní dokázal. Je to morální hodnota, založená na zásadě ‚žij a nechej žít‘,“ zmínil.

Boj za jakékoli hodnoty je podle jeho slov vždy během na dlouhou trať. „O své místo na politickém výsluní legitimně bojují stoupenci unijní i vlastenečtí. Je na svědomí každého z nás, kam se postavíme,“ uzavřel.

reklama

autor: vef

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

vedení

Pane Nachere, jste hodně výrazná osobnost a jako jeden z mála z ANO máte podle mě i schopnost se domluvit i s ostatními stranami. Proč tento váš potenciál nevyužijete a nekandidujete do vedení? Nebo to není podle vás možné, když je tam Babiš a jeho nejvěrnější? Podle mě je škoda, že vedení ANO není ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To jste neměli vědět.“ Fiala v centrále CIA. Toto vyplavalo z minulosti

21:40 „To jste neměli vědět.“ Fiala v centrále CIA. Toto vyplavalo z minulosti

Když na jaře 2019 zavítal Andrej Babiš coby premiér do sídla CIA, vzbudilo to rozruch. Vyjádřila se …