Vlasy v polévce, smyčcový koncert. Podívejte se, k čemu šéfové stran připodobnili výsledky voleb

25. 5. 2014 23:57

Šéfové dvou rivalských stran, které od sebe ve výsledcích voleb dělí pouze jedna desetina procenta, se vyjádřili k výsledkům voleb. Zatímco šéf hnutí ANO Andrej Babiš neopomenul připomenout výdaje za dvoudenní volby, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg připodobnil výsledky voleb k vlasům v polévce.

Vlasy v polévce, smyčcový koncert. Podívejte se, k čemu šéfové stran připodobnili výsledky voleb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Anketa

Líbí se vám, jak v České republice dopadly eurovolby?

hlasovalo: 5194 lidí

Volby s výsledkem 16,1 % vyhrálo hnutí ANO, jehož hlavní tváří je ministr financí Andrej Babiš. Ten vítězství považuje především za důležitý psychologický fakt, který pomohl stranu ukotvit na české politické scéně. „Dle našich průzkumů jsme čekali, že budeme na třetím místě. Bylo to pro nás psychologicky důležité, abychom si dokázali, že fungujeme jako politická síla," uvedl na tiskové konferenci Babiš. „Konečně budeme vědět, co naši politici v Evropském parlamentu dělají. Dlouho to bylo tak, že strany posílaly do parlamentu odložené politiky, teď se to ale změní," slibuje Babiš.

Zároveň i z pozice ministra financí neopomněl připomenout, jak je volební systém u nás nešetrný. Jako jediná země volíme dva dny, což nás podle Babiše stojí několik set milion korun. „Navrhnu určitě změnu zákona, abychom mohli volit elektronicky a jenom jeden den. K nízké účasti došlo také proto, protože jsme ani v médiích o Evropské unii nečetli nic pozitivního. Pro Českou republiku ale není jiná alternativa než Evropská unie," dodal šéf hnutí.

Vlasy v polévce

Veselo bylo také ve štábu TOP 09, která s výsledkem 16 % skončila těsně za hnutím ANO. I tak ale šéf strany Karel Schwarzenberg neopomenul varovat před tendencí podporovat populistické strany. „Prohráli jsme to o fous. Ale jak se říká - tři vlasy na hlavě je poměrně málo, tři vlasy v polévce je poměrně mnoho. Tento výsledek není příznivý pro Českou republiku. Zařadili jsme se po bok zemí, kde vyhrály populistické strany," řekl na tiskové konferenci Schwarzenberg.

Spokojený s výsledkem i kandidátkou byl místopředseda Miroslav Kalousek, který kandidátku připodobnil ke smyčcovému koncertu. „Dovolil bych si jedno přirovnání. Ve čtvrtek v rámci Pražského jara proběhl koncert pro dvacet tři smyčcových sólistů. Bylo to úžasné. Měl jsem takový dojem i při letošních volbách. Nikdo prostě nebyl do počtu. Všichni měli ohromný smysl pro týmovou hru, byl jsem na kandidátku velice hrdý," dodal místopředseda Kalousek. Stejně jako ANO má TOP 09 v Evropském parlamentu čtyři poslance.

Větší verzi infografiky si můžete prohlédnout zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ane

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

14:43 Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

V předvčerejším rozhovoru pro server E15 se redaktor Jaroslav Denemark bavil s Jiřím Pospíšilem, pře…