Vlivný pražský sociální demokrat Poche promluvil před sjezdem v novinách. Mimo jiné by rád ve vedení viděl šéfa idealistické mládeže

16.02.2018 10:57

Europoslanec a vlivný člen ČSSD Miroslav Poche promluvil před důležitým sjezdem strany Hradci Králové. Osobně by ocenil, kdyby se v budoucnu předsedou strany stal někdo z akademické, novinářské či diplomatické obce. Představoval by si toho však ještě mnohem víc.

Vlivný pražský sociální demokrat Poche promluvil před sjezdem v novinách. Mimo jiné by rád ve vedení viděl šéfa idealistické mládeže
Foto: red
Popisek: Miroslav Poche
reklama

Jako pražský sociální demokrat Poche podporuje v boji o post předsedy ČSSD Jana Hamáčka. Ale i kdyby se předsedou sociální demokracie nestal jeho favorit, nýbrž např. Milan Chovanec, delegáti sjezdu budou i tak trvat na tom, že ČSSD vstoupí do vlády jen tehdy, když jejím členem nebude žádná trestně stíhaná osoba. To je základní mantinel, který ČSSD pravděpodobně stanoví.

Nadcházející sjezd je však v jedné věci specifický. Jen těžko lze předvídat, jak nakonec dopadne. „Myslím, že sjezd tentokrát nebude o podpoře krajů. Bude velmi živelný, dynamický, každý kandidát se bude rozhodovat sám za sebe,“ podotkl Poche s tím, že si v čele strany umí představit i člověka, který se dosud nepohyboval v nejvyšších patrech politiky. O svých představách prý už před mnoha týdny mluvil s Bohuslavem Sobotkou i s Milanem Chovancem.  

„Představoval jsem si, že by měl kandidovat někdo z akademické, novinářské nebo diplomatické sféry. (...) Já si představoval jména jako ekonoma Pavla Mertlíka nebo diplomata Hynka Kmoníčka. Těch jmen byla řada,“ naznačil politik, kudy se ubíraly jeho myšlenky. K tomu však zatím nedošlo.

V širším vedení strany by Poche rád viděl šéfa uskupení Idealisté Radima Hejduka, byť si uvědomuje, že tento mladý muž není příliš známý a jeho šance na zvolení místopředsedou ČSSD nejsou nijak vysoké. Sociální demokraté však potřebují novou krev. Jenže nebude jednoduché stranu změnit. Diskuse prý bude bolestivá. Poche má v této souvislosti trochu obavy z toho, aby diskusi, která musí v ČSSD zákonitě proběhnout nezastínilo vystoupení prezidenta Miloše Zemana.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Pro nás všechny bylo překvapením, když Milan Chovanec bez jakékoli diskuse Miloše Zemana pozval,“ podotkl Poche. Uznal však, že Miloš Zeman byl úspěšným předsedou ČSSD a v roce 1993 byl do čela strany zvolen právě v Hradci, takže jeho vystoupení bude symbolické.

Poche doufá, že si strana vyjasní další cestu a že se především od kritiků Bohuslava Sobotky dozví, co mají na mysli, když mluví o nutnosti posunout ČSSD doleva. Poche to považuje spíše za frázi, protože nikdo neříká, co si pod tím přesně představuje. Mezi zastánce posunu ČSSD doleva patří např. poslanec za Ústecký kraj Jaroslav Foldyna, kterému Poche vyčítá, že se uchyluje především ke kritice EU. Tuto kritiku považuje za falešnou.

„Vyčítám Jaroslavu Foldynovi, když diskusi přenáší ve falešnou kritiku EU, mezinárodních právních závazků, klimatických závazků a dalších. Proudy se musí sjednotit. Program nikdy nesmí zpochybňovat ukotvení ČR v mezinárodních strukturách,“ zdůraznil Poche.

Zdůraznil také, že ČSSD sice prosazuje zavedení referend v České republice, ale tato referenda se nesmí týkat mezinárodních otázek.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

14:07 Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

Deset a půl roku je ve funkci nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. V čele soustavy státních zástupc…