Vnitro pomohlo 43 pronásledovaným Bělorusům

10.10.2020 14:05

Ministerstvo vnitra v rámci programu Medavac zajistilo pomoc 43 běloruským občanům, kteří jsou zraněni či pronásledováni tamním režimem Alexandra Lukašenka. Mezi pacienty jsou i tací, kteří „vykazují známky mučení“. Po vyléčení si budou moci Bělorusové vybrat, zdali se vrátí do své vlasti, anebo využijí možnosti pracovat a studovat u nás.

Vnitro pomohlo 43 pronásledovaným Bělorusům
Foto: Repro YouTube TUT.BY. Политика
Popisek: Zatýkání v Bělorusku

Anketa

Podporujete Andreje Babiše? (Ptáme se od 8.10.2020)

67%
33%
hlasovalo: 42274 lidí
Ministr vnitra Jana Hamáček popisuje, že hlavní pozornost se klade na psychologickou pomoc, tu prý potřebují téměř všichni pacienti. Bělorusové však vykazují i zranění po mučení. „Zranění a psychická traumata Bělorusů jsou většího rozsahu, než jsme očekávali. Jde o střelné rány, mnohočetné zlomeniny celého těla, poranění očí a uší po výbuchu granátu, některé osoby vykazují dokonce známky mučení,“ popsal ministr.

Někteří zranění Bělorusové mají podlitiny související s užitím násilí, popáleniny způsobené paralyzérem a otřesy mozku. Často pak trpí akutní stresovou reakcí či posttraumatickou stresovou poruchou.

Se zdravotní a psychologickou pomocí běloruským občanům hodlá ministerstvo pokračovat po dobu několika měsíců, řeší však též, co se s běloruskými občany stane po jejich vyléčení. V úvahu připadá pokračování ve studiu v Česku, zaměstnání, žádost o azyl nebo v případě zájmu návrat do Běloruska,“ naznačilo ministerstvo postup po absolvování léčby.

Bělorusy vybralo humanitární konzilium tvořené zástupci běloruské diaspory v Česku, o přijetí rozhodlo Ministerstvo vnitra po ověření možností léčby a po bezpečnostním prověření. Přeprava probíhala jak letecky, tak po zemi.

Náklady na léčbu včetně dopravy jsou hrazeny z rozpočtu Ministerstva vnitra, a to z prostředků programu Medevac. Zatím se jedná o přibližně dva miliony korun.

Program Medevac Česko využívá k pomoci od roku 1993 a s jeho pomocí poskytuje prostředky pro pomoc v zemích zasažených válkou, konflikty či přírodními katastrofami. Česká republika již touto formou vypomohla ve 24 státech.

Celkově se očekává příjezd přibližně padesátky raněných. Nejmladšímu pacientovi je 15 let, nejstaršímu 56 let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesbotoč. DJ „Potrat“. Pekarová. Soulož při fetu. Prague Pride překoná sebe samu

10:21 Lesbotoč. DJ „Potrat“. Pekarová. Soulož při fetu. Prague Pride překoná sebe samu

Jak ParlamentníListy.cz včera informovaly, v Praze se rozbíhá festival Prague Pride. Akce, zaměřená …