Vnitro připravilo první změny zákonů kvůli Vrběticím a U. Brodu

07.05.2015 15:43

Ministerstvo vnitra připravilo první změny zákonů, které souvisejí s výbuchem muničního areálu ve Vrběticích a s tragédií v Uherském Brodu. Podle návrhu by se například do vydávání zbrojních průkazů měli více zapojit lékaři a obce. Vnitro chce také rozšířit pravomoci policie, která by mohla v některých případech vstoupit do obydlí držitele zbrojního průkazu a zajistit mu zbraně. Vyplývá to z materiálu zveřejněném na vládním webu. Návrh je v připomínkovém řízení.

Vnitro připravilo první změny zákonů kvůli Vrběticím a U. Brodu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Zapáskovaná oblast ve Vrběticích

Debatu o případné změně legislativy kolem získávání a udělování zbrojních průkazů vyvolala letošní střelba v restauraci v Uherském Brodě, při které zemřelo osm lidí. Devátou obětí byl pachatel činu, který spáchal sebevraždu. Střílel legálně drženými zbraněmi. 
   
Podle ministerstva vnitra by měli mít lékaři zajištěný vstup do centrálního registru zbraní, aby věděli, jestli jejich pacient vlastní zbrojní průkaz. Pokud by zjistili, že jsou pochybnosti o zdravotní způsobilosti majitele zbrojního průkazu, měli by to povinně hlásit policii. 
   
Podle vnitra by mohly policii poskytnout významné informace i obce, kde majitelé zbrojních průkazů bydlí. Úřady totiž mohou mít k dispozici důležité poznatky, o kterých nemusí policie vědět. "Je zapotřebí zavést možnost předběžného zajištění zbraní a zbrojního průkazu držitele, u něhož jsou dány pochybnosti o jeho zdravotní způsobilosti," uvádí důvodová zpráva. Majitelé zbrojních průkazů budou možná i chodit na mimořádné lékařské prohlídky. 
   
Loni mělo v Česku zbrojní průkaz 292.283 lidí, z toho 62.286 ho potřebuje k výkonu povolání. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) již dříve uvedl, že případné změny nemají šikanovat poctivé majitele zbrojních průkazů. 
   
Změny zákonů se připravují i kvůli loňskému výbuchu muničních skladů na Zlínsku. Vnitro například navrhuje, aby nakládání s municí mělo samostatný povolovací režim pro vydávání muničních licencí a muničních průkazů. Povolování by také mělo být oddělené od podobného procesu, který je u střelných zbraní a střeliva. Podle údajů vnitra bylo ke konci loňského roku v Česku 2116 držitelů zbrojních licencí, 21 z nich nakládalo z municí. 
   
Na novelu zákona mají podle ministerstva vnitra navázat další právní předpisy, které detailně upraví technické aspekty skladovaní munice nebo jejího zabezpečení. Nové "muniční" zákony by pak podle vnitra měly začít platit od začátku roku 2017. 
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ste, čtk

Ing. Zdeněk Nekula byl položen dotaz

Co děláte proti zdražování potravin?

A prosím, buďte konkrétní. Zatím jen sledujete marže a cena potravin dál roste. Navíc, jak zjistím, kdo má jak vysokou marži? Vím, že odmítáte plošná opatření, ale podle mě nepřicházíte z žádnými? Proč třeba aspoň nepomůžete zemědělcům a farmářům, aby nemuseli zdražovat a uživili se? Děkuji za konkr...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporný Zelenskyj s velkým nosem... Německý deník čelí kritice za karikaturu

19:05 Odporný Zelenskyj s velkým nosem... Německý deník čelí kritice za karikaturu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zahájil svým proslovem formou videohovoru letošní setkání S…