Vnitro už ví, jak poznat člověka, který si žije nad poměry. Podívejte se

05.02.2014 15:16

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nepočítá se samostatnou finanční policií nebo superúřadem pro boj s daňovou a finanční kriminalitou. Zatím se chce zaměřit na těsnější spolupráci složek, které mají k problematice blízko. Ministerstvo si podle vládní strategie má také došlápnout na nelegální příjmy a má návod, jak rozpoznat lidi s takovým nezdaněným bohatstvím. Vyplývá to z článku ze serveru Česká justice.

Vnitro už ví, jak poznat člověka, který si žije nad poměry. Podívejte se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Chovanec

Při Ministerstvu vnitra pracuje tým Progres, který se bojem proti finanční kriminalitě zabývá. „S ministrem financí jsme dohodnuti na intenzivní spolupráci, která naváže na činnost týmu Progres. Naším společným cílem je naplnění priorit zakotvených v koaliční smlouvě, nikoliv vytváření mocenských center,“ uvedl Chovanec.

Spolupráce policie s FAÚ a celní a finanční správou je klíčová. Vznikne i společné pracoviště na přechodnou dobu

Reagoval také na fakt, že ministr financí Andrej Babiš dosadil na post šéfa Finančně-analytického útvaru bývalého šéfa expozitury protikorupční policie v Plzni Libora Kazdu. „V případě pana Kazdy jsem rád, že jeho odbornosti a zkušeností bude dále využito ve službách státu. Spolupráce policie s FAÚ, celní a finanční správou je pro naplnění vládní priority v oblasti lepšího výběru daní a postihu daňové a finanční kriminality klíčová,“ věří Chovanec.

Mělo by proto vzniknout společné pracoviště, které zatím bude fungovat ve zkušebním režimu. „Půjde o pilotní projekt, který bude zaměřený na vytipované závažné kauzy. Hlavním cílem a smyslem je efektivně propojit a využít odbornost i oprávnění těchto tří složek,“ řekl Chovanec serveru Česká justice.

Jak rozpoznat člověka s nezdaněnými příjmy? Má domácí zaměstnance a je členem golfového klubu

Vládní strategie se chce zaměřit také na lidi, jejichž životní úroveň zjevně neodpovídá jejich příjmům. Správce daně by v budoucnu měl mít možnost takové lidi dodanit.

Jak takového člověka rozpoznat, je problematické. Strategie týmu Progres přesto navrhla postup: „Úprava obsahuje výčet prvků, které životní úroveň zvyšují – např. existence domácích zaměstnanců, luxusní auta, lodě, letadla, účast v golfových klubech, loveckých společnostech apod.“

Tento způsobe boje s nelegálními příjmy se pak má stát základem strategie pro lepší výběr daní. Zákon zatím říká, že policisté mají nárok na informace od Ministerstva financí pouze tehdy, pokud je zároveň podáno trestní oznámení. Kvůli spolupráci útvarů by bylo potřeba změnit zákon č. 253/2008 o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

11:08 Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

„To, co mně na tom vadí nejvíc, je to, že tady někdo do tebe něco hustí na plný kule a snaží se tě p…