Vojáci složí před Pražským hradem přísahu, Zeman přijme diplomaty

27.10.2019 6:45 | Zprávy

Na Hradčanském náměstí v Praze dnes složí přísahu téměř devět stovek armádních nováčků. Den před státním svátkem budou přísahat studenti Univerzity obrany i rekruti zařazení do kurzu přípravy ve Vyškově. V souvislosti s oslavou vzniku samostatného československého státu dnes také prezident Miloš Zeman přijme cizí velvyslance.

Vojáci složí před Pražským hradem přísahu, Zeman přijme diplomaty
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Před Pražským hradem odpřísáhne věrnost republice i připravenost nasadit pro vlast svůj život 886 nováčků. Skoro 350 jich bude z Univerzity obrany a přes 500 od začátku října nastoupilo do kurzu základní přípravy. Tím musí projít každý armádní rekrut.

Armáda měla na začátku roku 21.500 vojáků z povolání. Další ale slouží pod ministerstvem obrany, Česká republika jich tak letos v lednu měla přes 25.000. Armáda se každoročně snaží přijmout přes 2000 nováčků, několik set vojáků ale zároveň každý rok odchází do civilu.

Odpoledne se na Pražském hradě uskuteční setkání prezidenta s diplomaty, kteří v Česku zastupují své země. Setkání hlavy státu s cizími diplomaty se koná tradičně v předvečer oslav výročí vzniku Československa 28. října. Zpravidla na něm zazní projev prezidenta a nejstaršího člena diplomatického sboru.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

20:28 Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

Ostravák, komentátor a úspěšný bloger Ladislav Větvička byl hostem moderátora Tomáše Lukavce v jeho …