Vojenský historik o válce a dnešku: Nejnebezpečnějším tvorem na světě je člověk

08.05.2018 15:08

Právě dnes si připomínáme 73. výročí konce druhé světové války. Více než sedm desítek let od jatek, která postihla celý svět, na tom prý česká armáda není nijak slavně. Situace se ale v poslední době zlepšuje. Česká armáda se prý dostává do stavu, ve kterém měla už dávno být. Stehlík si hodně slibuje od nového náčelníka Generálního štábu Armády ČR Aleše Opaty.

Vojenský historik o válce a dnešku: Nejnebezpečnějším tvorem na světě je člověk
Foto: Radim Panenka
Popisek: Generálporučík Aleš Opata, nový náčelník Generálního štábu Armády ČR

Čeští politici si podle Stehlíka začali myslet, že armádu vlastně moc nepotřebujeme, když se kolem nás nic neděje. Armáda proto byla mnoho let podfinancovaná. Žijeme sice v relativně klidné době, ale rozhodně ne v absolutním míru. Stačí si vzpomenout, co se dělo v 90. letech v Jugoslávii, nebo co se dnes děje na Ukrajině. Jak říkají někteří kolegové: Nejnebezpečnějším tvorem na světě je člověk,“ shrnul svůj pohled Stehlík.

„Neříkám nic tajného. Když víme, že vojáci kolikrát měli problém se aspoň obléknout do uniforem, protože nebyly k dispozici maskáče, boty. A vysvětlujte pak někomu, jakým způsobem má válčit, když ho ani ve skladu neobléknou do toho, co by měl mít, a kupuje si to někde za své peníze. Zažil jsem to na vlastní kůži,“ uvedl Stehlík v rozhovoru pro Český rozhlas.

V poslední době se ale situace v armádě zlepšuje. Vojáci se mohou spolehnout na nového náčelníka Generálního štábu Armády ČR, že dobře ví, jak to v ozbrojených silách vypadá. Nemusí se spoléhat na popis někoho dalšího, kdo by Opatovi informace řádně přefiltroval. Nemá sice oči všude, ale má také spolupracovníky, kteří ho upozorní na případné problémy.

Pokud jde o hrdinství českých lidí za druhé světové války, podle Stehlíka bychom neměli zapomínat nato, že mnozí Češi, Moravané a Slezané se hrdinně vzepřeli nacistům, za což mnoho odbojářů zaplatilo životem. Přitom v roce 1938 byl Adolf Hitler ještě relativně slabý. Kdyby se mu postavili Britové s Francouzi už v roce 1938 nebo dříve, tak ke druhé světové válce možná nemuselo dojít. Proto se Stehlíkovi zdá, že dnešní preventivní akce mohou zabránit mnohem horším konfliktům. To platí mimo jiné i o úderu našich spojenců v Sýrii.

Jednou ze zbraní, kterou se pracovalo odedávna, je informace a dezinformace. Informační válka není podle Stehlíka žádnou novinkou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chcípneme! Šmarda z ČSSD promluvil na rovinu

15:59 Chcípneme! Šmarda z ČSSD promluvil na rovinu

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda už se neudržel. Má pocit, že ČSSD čeká „chcípnutí v blátě“, pokud s…