Vojtěch Filip: Bohumínské usnesení je mi ukradené. ČSSD přestřeluje požadavky. My s SPD ve vládě? Vyloučeno

05.04.2018 9:02

Šéf komunistů Vojtěch Filip v rozhovoru pro MF Dnes mimo jiné pohovořil o možné podpoře vlády premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Tedy spíše nepodpoře. Filip totiž uvedl, že s SPD Tomia Okamury by se jeho strana na toleranci Babišovy menšinové vlády zřejmě nepodílela. Trumfy v rukou tak drží ČSSD, jež chce pět ministerských křesel. Následně pak bude o vládě diskutovat sjezd ČSSD o víkendu.

Vojtěch Filip: Bohumínské usnesení je mi ukradené. ČSSD přestřeluje požadavky. My s SPD ve vládě? Vyloučeno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

Filip mimo jiné v rozhovoru pro MF Dnes také uvedl, že v případě, že by došlo ke krachu jednání ANO a ČSSD, bylo by to podle jeho názoru zřejmě přiblížení se k předčasným volbám. Nyní podle něj jen záleží na tom, zda ČSSD bude reálně a racionálně uvažovat o zapojení do vlády. 

„Nevím, jak se v této věci zachová členská základna ČSSD. Na druhé straně je evidentní, že pokud má mít vláda nějaký směr, neměl by to být švédský stůl, jak tomu říká pan Andrej Babiš nebo prezident republiky. Mělo by to mít nějaké směřování. V tom ohledu povolební matematika vychází v rozměru levostředové politiky,“ sdělil Filip, jenž mimo jiné hovořil také o tom, že vidí ze strany ČSSD malou ochotu přijmout realitu po volbách. Požadavky ohledně personálií považuje ze strany ČSSD za nerealistické. Zároveň uvedl, že je mu ukradené bohumínské usnesení, které zapovídá ČSSD spolupráci s KSČM na vládní úrovni. 

Sama KSČM pak Babišovi předložila přání, že tam, kde je vlastníkem stát, by měly mít politické strany nominanty ve správních a dozorčích radách. Zároveň uvedl, že strana bude požadovat předsednictví nějaké ze sněmovních komisí náhradou za komisi pro kontrolu GIBS. 

Závěrem pak ještě Filip zopakoval, že vyjednávací tým strany ani neuvažoval, že by měl jít cestou podpory ANO a SPD. „Prioritou pro nás je levostředové směřování České republiky. Pokud by k té situaci došlo, bylo by zřejmě přiblížení se k předčasným volbám o to větší,“ zmínil s tím, že rozdíl mezi programem SPD a KSČM je výraznější než mezi KSČM a ČSSD. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

20:20 Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

Mnohé země předkládají své ambiciózní plány na omezení emisních zátěží, ale tyto plány se vůbec nepo…