Jak je na tom české zdravotnictví? Mají lékaři a zdravotní sestry dost vysoké platy? U moderátora Václava Moravce v Žižkovské věži u jednoho stolu seděli ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch, předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková a kardiochirurg Jan Pirk.
Plošně navyšovat platy všem? To je socialismus, zlobil se Pirk
Člen vlády Vojtěch hned na úvod upozornil, že byla uzavřena dohoda mezi nemocnicemi a pojišťovnami o nárůstu finančních prostředků. Část těchto peněz půjde na platy. „Ale my jako ministerstvo se domníváme, že není správné navyšovat platy ročně. Považujeme za důležité přidat především mladým lékařům," uvedl Vojtěch.
Žítníková ministrova slova korigovala. Vojtěch prý předložil patřičný návrh, ale je na orgánech lékařů zdravotních sester, jak se k tomu postaví. „Já mám můj orgán, kterým je Výkonná rada. A ta se sejde v pondělí. Já jim ten návrh předložím a pak uvidím," podotkla dáma. Nečeká však, že odboráři na ministrův návrh kývnou.
Když dostal slovo Pirk, jasně řekl, co si myslí. „Já si myslím, že ten problém je v něčem úplně jiném. Já jsem proti plošnému zvyšování platů, to je socialismus," prohlásil pan profesor. Cestu vidí jinde, aby lékaři nemocnicích nemuseli tolik pracovat, mají jim prý vypomoct ambulantní lékaři.
Žitníková se proti Pirkovi okamžitě ohradila. „Podívejte se, my jsme v situaci, kdy se přidává plošně všem, přidává se úředníkům, přidává se poslancům, přidává se starostům, přidává se plošně všem," rozzlobila se Žitníková. Jedním dechem dodala, že to s tou plošností na zdravotnictví není tak horké, protože se platy stupňují např. podle vzdělání. Zdůraznila také, že sestry pracují v noci, o víkendech a ve svátek. A právě proto si zaslouží víc peněz. Sestry odvádí kus práce i v tom, že se tahají s těžkými pacienty, protože jim to nedá. Podle zákoníku práce existují váhové limity pracovní zátěže, které jsou podle Žitníkové opakovaně porušovány. Plat sestry se dnes pohybuje asi na úrovni 36 tisíc, což je nad celorepublikovým průměrem, ale podle Žitníkové jsou to opravdu vydřené peníze.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp