Vojtěchovy špatné respirátory. Zfalšované certifikáty. Deník N pátral po zakázkách za 600 milionů

22.05.2020 10:20

Zatímco ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) čelí kritice za to, že se v koronavirové krizi kvůli nákupu ochranných pomůcek více neobracel na české firmy, šéf resortu zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch je pod palbou kvůli tomu, že ochranné prostředky nakupoval např. u firem, které nevykazovaly žádné tržby. Deník N navíc zjistil, že Vojtěch vydal peníze i za zboží, které si původně neobjednal.

Vojtěchovy špatné respirátory. Zfalšované certifikáty. Deník N pátral po zakázkách za 600 milionů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adam Vojtěch
reklama

U společnosti La Factory si Vojtěchův resort objednal respirátory třídy FFP3, tedy respirátory poskytující nejvyšší ochranu. Dostal ale jen respirátory třídy FFP2 a zaplatitl za ně téměř stejnou sumu jako za ty nejbezpečnější.

Místo původně dohodnuté ceny 123,01 korun vyplatilo za kus 122,47 koruny. Rozdíl tak činil 54 haléřů, což představuje „slevu“ 0,4 procenta. Nakonec tak firma za 999 520 respirátorů dostala přes 122,4 milionu korun,“ uvedl k tomu mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová s tím, že úředníci ministerstva mysleli především na vytvoření dostatečných zásob respirátorů pro zdravotníky, i když šlo o respirátory nižší třídy, na dobu, až skončí centerální nákupy.

Další objednávka však bylo výrazně levnější. Místo 123 korun zaplatil resort 76 korun za kus.

Firma La Factory přitom podle serveru „nevykazuje žádné tržby, nemá vlastní web ani dostupné kontaktní údaje. Podle nejnovějších dat od ní ministerstvo nakoupilo celkem za 634 milionů korun, což z ní činí největšího dodavatele resortu.“ Server Seznam zprávy navíc upozornil, že firma pracovala s falešnými certifikáty kvality zboží, které přeprodávala. Ministr Vojtěch prý už v této věci nařídil provedení auditu.

„Ve všech případech, kdy bude dodatečně odhaleno, že byly ministerstvu zdravotnictví dodány nelegální výrobky, bude přistoupeno k odstoupení od smlouvy, bude vymáhána škoda a bude podáno trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu,“ napsalo ministerstvo svým dodavatelům v dopise, který zveřejnily Hospodářské noviny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

19:59 Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

ANKETA Další protiruské sankce? O této možnosti se začalo hovořit poté, co byl v Moskvě zatčen ruský…