Volební počty po německu: Hlasy sčítali studenti, a místo protiislamistů je najednou dostali Piráti

22.12.2015 22:13

V německých Brémách se na jaře falšovaly volby. Podvodu se prý dopustili ti, kteří sčítali hlasy stran kandidujících do zdejšího zemského parlamentu. Na sčítání se podíleli i zdejší studenti ve věku 16 až 18 let a právě oni podváděli natolik, že to notně uškodilo Alternativě pro Německo (Alternative für Deutschland). Tato strana měla ve skutečnosti získat o jeden mandát navíc. Podvodníci ho ale přiřkli německým sociální demokratům.

Volební počty po německu: Hlasy sčítali studenti, a místo protiislamistů je najednou dostali Piráti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební zákon, ilustrační foto

„Správní soud v Brémách, svobodném hanzovním městě s postavením německé spolkové země, zjistil masivní manipulace při volbách do tamního parlamentu letos 10. května. Příčinou je špatné sčítání hlasů, na němž se podíleli jako dobrovolní pomocníci žáci brémských škol. Výsledky voleb se podle soudu musejí korigovat. Strana Alternativa pro Německo (AfD) získá o jedno poslanecké křeslo navíc, zatímco sociální demokraté (SPD) o jedno přijdou,“ informuje Echo24.cz.

Pověst volebního úřadu v Brémách poškozuje i fakt, že často sčítá pomaleji než jiné úřady v Německu a navíc nezveřejňuje průběžné výsledky hlasování. K dovršení všeho zlého se teď podle soudu ukázalo, že zdejší volba opravdu byly zmanipulovány, a to především dobrovolníky ve věku 16-18 let. Jen jeden ze sčítajících dobrovolníků byl starší. Některé hlasy pro dosud vládnoucí rudo-zelenou koalici si prý studenti prostě vymysleli. Nebylo je možné dohledat. Němečtí komentátoři v této souvislosti bijí na poplach. Demokracie prý v Brémách utrpěla vážnou ránu.

Magistrát v Brémách ovšem nasazení studentů hájí. Připomíná totiž, že volební právo zde mají už osoby starší 16 let a z tohoto titulu mohli působit i v rolích předsedů komisí. Studenti si prý ale často počínali jako ve školce. Mnohdy prý netušili, jaké hlasovací lístky označit za platné, jaké za neplatné a některé si skutečně vymysleli. Ze vzduchu si tak vyčarovali např. 45 hlasů pro tamní Piráty.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…