Volili STAN nebo TOPku. Ale už nemohou. Kvůli covidu

07.10.2021 11:24 | Ze sítí

Stejně jako při minulých volbách, není jasné, kolik stran se nakonec dostane do Sněmovny. Jednou ze stran, která podle průzkumů nemá své místo jisté, je i formace TSS, kterou vede Zuzana Majerová Zahradníková. Podle členky rady ČTK Angeliky Bazalové TSS nakonec 5 % překoná. A to právě kvůli svému přístupu k proticovidovým opatřením, díky kterému je budou volit vzdělanější lidé, kteří se neshodnou s vládní rétorikou ohledně covidu-19 a očkování. Tradiční strany totiž podle Bazalové rezignovaly na názorovou pluralitu.

Volili STAN nebo TOPku. Ale už nemohou. Kvůli covidu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Návštěva předsedy vlády Andreje Babiše v Národním očkovacím centru, kde proběhla generální zkouška očkování proti nemoci covid-19

Anketa

Je Světlana Witowská dobrá moderátorka?

7%
93%
hlasovalo: 16134 lidí
Mezi ty, kdo v České republice přináší řekněme disentní názory na epidemii koronaviru, patří členka rady ČTK, Angelika Bazalová. Je jednou z těch, kdo šíří do českého povědomí názory imunologa Jiřího Šinkory, který se také ve svých názorech neshoduje s těmi, kdo řídí vládní opatření.

Pro řadu lidí jsou epidemie koronaviru a stále trvající protivirová opatření témata, která ovlivní, jak budou hlasovat. Angelika Bazalová říká, že z těchto lidí se jí řada z nich svěřuje, že bude volit formaci Trikolora, Svobodní a Soukromníci. Ovšem neveřejně. Podle ní poslední průzkumy, které přisuzují TSS pět procent, ještě nejsou úplně přesné.

„Tématem voleb totiž nejsou letos jen daně a důchody, ale taky samozřejmě pandemie. Pro některé z nás je to téma dokonce klíčové. Opravdu nevím, proč bych měla řešit, jestli se zpět vrátí superhrubá mzda, když mé dceři reálně hrozí, že bez (samozřejmě nepovinné) vakcíny nebude moct dostudovat,“ argumentuje z tohoto pohledu členka Rady ČTK.

„A tradiční strany jedou všechny stejnou rétoriku. Když jsem zas včera slyšela ten blábol o nutnosti proočkovat 70 procent populace, chvíli jsem přemýšlela, že snad tu Trikoloru budu volit taky. Tohle uskupení se kvůli neochotě tradičních stran postavit se k pandemii v souladu s vědeckými poznatky a nepošlapávat při tom právo a svobodu, stává východiskem pro část voličů z vyšších sociálních skupin,“ míní.

Voliči z nižších sociálních skupin podle jejího názoru takové dilema nemají, protože mohou volit buď Tomia Okamuru a jeho SPD nebo VOLNÝ blok a nebudou mít ani problém se k tomu přiznat. „Ale pro lidi, kteří doteď volili STAN nebo třeba TOP 09, může být těžké veřejně deklarovat, že přístup těchto uskupení k pandemii, je pro ně nepřijatelný a že to raději hodí Trikoloře,“ dodala.

Bazalové dává naději to, že je jedna věc, co říkají politici v televizi, a druhá, co si skutečně myslí. „Spousta z nich vnímá, že to, co se děje, je už za hranou. Ale otevřeně to říkají buď velmi opatrně, nebo spíš vůbec,“ míní s tím, že strany naopak potlačují ty, kdo mají názor jiný, jako například Ondřeje Dostála u Pirátů nebo lékaře Šimona Reicha z TOP 09. Dle Bazalové tak strany odpuzují právě ty, pro které jsou covid a přemrštěná proticovidová opatření hlavním tématem.

„Tím ale od sebe odpuzují ty, kteří by ještě chtěli zůstat, pokud by cítili, že je v tradičních stranách aspoň povolena nějaká pluralita názorů. Jinými slovy - ona tam často je, ale není to vidět. To je podle mě průser. Myslím si, že kdyby některá z těchto stran deklarovala, že po volbách zruší COVID pasy, které stejně reálně nemají na šíření viru žádný vliv, mohli by ještě část těchto zoufalých voličů přitáhnout zpět,“ soudí radní pro ČTK a dodává, že protože se tak nestalo, tak TSS ve volbách překvapí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zadlužení a chudí blbečci. Posr*ný životy. Nižší IQ... U TOPkaře Koláře se drsně nadávalo voličům SPD

22:27 Zadlužení a chudí blbečci. Posr*ný životy. Nižší IQ... U TOPkaře Koláře se drsně nadávalo voličům SPD

Hnutí SPD dnes znovu zablokovalo Sněmovnu kvůli bodu ke korespondenční volbě. „Příšerně se bojí a bo…