Volně prodejné léky si kupuje víc než 92 procent lidí. Nejčastěji vitamíny

8. 7. 2012 12:33

Volně prodejné léky si podle průzkumu GfK občas kupuje více než 92 procent Češek a Čechů, nejčastěji vitamíny a léky na bolest. Nakupují je v lékárnách, včetně online, drogeriích a hypermarketech. Podle květnového průzkumu, v němž odpovídalo 9959 lidí starších 15 let, se bez volně prodejných léků obejde jen necelých osm procent lidí. Lékárny navštěvují v průměru sedmkrát za půl roku.

Volně prodejné léky si kupuje víc než 92 procent lidí. Nejčastěji vitamíny
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.
reklama

V žebříčku volně prodejných léků vedou vitamíny, minerály a další potravní doplňky, občas je kupuje 64 procent lidí, léky na bolest 63 procent, přípravky na rýmu a uvolnění nosu 54 procent, na chřipku a nachlazení 53 procent a na zažívací potíže 22 procent lidí.

Bolest, chřipka a zažívací potíže

„Bolest, chřipku a zažívací potíže raději řeší nákupem volně prodejných léků ženy, u vitamínů je frekvence nákupu u obou pohlaví téměř shodná," řekla Terezie Vachová z GfK Czech. Prakticky stejný zájem o tyto léky je podle ní ve všech věkových skupinách, pouze volně prodejné léky na bolest v krku si kupují lidé spíše mladší, mezi 20 až 39 lety.

Podle průzkumu jdou volně prodejné léky na bolest nejvíc na odbyt u středoškoláků bez maturity v městských aglomeracích a jejich okolí v krajích Moravskoslezském, Praze, Jihomoravském a Středočeském. Podobné je to s vitamíny a minerály.

Mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs řekl, že zájem lidí ovlivňuje reklama. Problém někdy podle něj je se samodiagnostikou pacientů. „Přijdou, že chtějí konkrétní přípravek, a když s nimi lékárník probere obtíže a další užívané léky, mnohdy zjistí, že přípravek pro ně vhodný není a vhodnější by byl jiný," vysvětlil.

Lékárníci jsou podle Krebse připraveni lidem poradit, aktuálně stoupá zájem o rady lékárníků před dovolenými. Lidé se ptají, co by měli mít v cestovní lékárničce. Lékárník jim pomůže s výběrem přípravků podle toho, kam cestují a jaké zdravotní obtíže mají, nebo mohou na cestě očekávat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rasová válka v USA: Trump udeřil. A mrtvý černoch? S ním to prý bylo všelijak

7:34 Rasová válka v USA: Trump udeřil. A mrtvý černoch? S ním to prý bylo všelijak

Protesty, rabování a zařazení organizace ANTIFA na seznam teroristických organizací. To vše zřejmě z…