Volte Bělohradského. Je to čerstvý vítr, píše šéfredaktor

5. 10. 2016 13:51

Kandidaturu filozofa Václava Bělohradského na post senátora podpořil šéfredaktor webu a2larm.cz Jaroslav Fiala.

Volte Bělohradského. Je to čerstvý vítr, píše šéfredaktor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Bělohradský (ČSSD+SZ)
reklama

Za důležité považuje to, že Bělohradský „do postkomunisticky zglajchšaltovaného veřejného prostoru vnášel čerstvý vítr“. „Ať už kritikou války v Iráku, diktatury finančních trhů a plundrování zemí globálního jihu, nebo výzvami k solidaritě s životem na planetě Zemi.“

Bělohradský podle Fialy „podvracel zavedené verze světa“ a byl tedy anarcholiberál, jak ho kdysi označil komentátor Bohumil Pečinka.

Bělohradského senátní kampaň se soustředí na aktuální hrozbu rostoucí společenské nenávisti. Bělohradský ji zahájil smytím neonacistických nápisů ze zdi pražského metra na Hradčanské. „Na jeho facebooku najdeme odkazy na projev norského krále, který se zastal práv lidí s LGBT orientací, stejně jako na odvážného Mexičana, který se postavil jedenáctitisícovému davu protestujícímu proti svatbám párů stejného pohlaví,“ popisuje Fiala.

Celý text je ZDE

Sám Bělohradský tvrdí, že zhoubou společnosti je „tekutý hněv“, který reaguje na nesrozumitelné změny prostředí, a že chce přispět ke změně nálady ve společnosti, která se z blbé může stát nenávistnou.

Současná krize je krizí lidskosti

Právě tohle je podle Fialy klíčové. Bělohradský si uvědomuje aktuální nebezpečí a aktivně proti němu vystupuje. Mezi liberály i levičáky už dlouho probíhají debaty o tom, co si počít se sílícím xenofobním konzervatismem.

Bělohradský ukazuje zcela konkrétní a vlastně dost jednoduchý příklad. Vyšel „do pole“, kde mluví s lidmi – hovoří o porozumění, ochotě naslouchat, dobré náladě, solidaritě a důvěře. „Jeho kampaň ukazuje, že možná je i „přátelská společnost“, kde nechceme jeden druhého zničit, srazit na kolena nebo v horším případě pověsit za střeva. Současná krize je totiž také krizí lidskosti a právě tu je nutné do veřejného prostoru vracet. Bělohradskému patří velký dík za to, že se o to pokouší,“ dodal Fiala.

Bělohradský nezaměňuje příčiny a následky problémů

Závěrem připouští, že Václav Bělohradský by v Senátu nezpůsobil revoluci. Mohl by to ale být hlas výrazného, odvážného a hlavně aktivního člověka. Někoho, kdo – na rozdíl od většiny naší politické reprezentace – nezaměňuje příčiny a následky našich problémů. „Dobře totiž ví, že se za nimi skrývá úpadek práv pracujících, privatizace veřejného prostoru, ekologická krize, globální nerovnosti nebo arogance těch, kteří šermují ‚západními hodnotami‘, aby za nimi skryli rasismus, řinčení zbraněmi nebo touhu stavět ‚evropská Guantánama‘,“ píše Fiala.

„Pokud máme oslabit sílící xenofobní konzervatismus, který je vydáván za ‚alternativu‘ k současným pořádkům, potřebujeme protiváhu, která je vidět a slyšet. Kdybych tedy žil na Praze 6, volil bych Bělohradského,“ uzavírá Fiala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnost

21:35 „Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnost

ODS se v tomto týdnu finálně dohodla na spojení s KDU-ČSL a TOP 09 do příštích parlamentních voleb. …