Vondra, Neff, Vávra, Nacher, Matocha a další proti cenzuře. Ale jiní dělají mrtvého brouka. Raději nečíst

27.09.2020 17:16

V září spatřila světlo světa petice, která volala po zastavení cenzury na internetu. Podepsaní pod ni byli vývojář počítačových her Daniel Vávra, matematik Marian Kechlibar, egyptolog Miroslav Bárta a řada dalších osobností. A jak na ni reagovaly jednotlivé politické strany? Raději se podívejte sami.

Vondra, Neff, Vávra, Nacher, Matocha a další proti cenzuře. Ale jiní dělají mrtvého brouka. Raději nečíst
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice
reklama

Na začátku září začala na internetu kolovat petice proti cenzuře na internetu, která obsahovala základní požadavek – ve jménu ochrany politické soutěže bránit svobodu slova.

Anketa

Podporujete nový plán EU na povinnou relokaci migrantů?

2%
98%
hlasovalo: 35680 lidí

V první řadě požadavek, aby politici vedli debatu o tom, jak zabránit cenzuře příspěvků na internetu, protože omezování těchto příspěvků omezuje podle signatářů i politickou soutěž.

Podle jejich názoru je třeba vytvořit parlamentní komisi s účastí všech parlamentních stran, která by řešila případy občanů a firem, jež se s cenzurou vlastních příspěvků na internetu musejí vypořádat.

Třetí požadavek se také týkal ochrany práva. „Aby (poslanci) po globálních platformách žádali formou zákonné povinnosti ustanovení odpovědné osoby s působištěm v ČR a s přiměřenými rozhodovacími pravomocemi pro průběžné řešení případů, kde mohl být porušen zákon.“

V souvislosti s těmito třemi požadavky padly také tři otázky.

„1. Podporujete všechny naše tři požadavky?

2. Pokud ano, co konkrétně uděláte (a dokdy) k tomu, aby mohly být naplněny?

3. Kdo bude za vaše poslance kontaktní osobou pro další komunikaci s námi?“

ČSSD neodpověděla. Bez odpovědi všechno zůstalo i u komunistů. Totéž u TOP 09. Nijak se nevyjádřili ani poslanci SPD. Do mlčení se prozatím zahalili i lidovci.

Piráti prý o problému debatují, ale prozatím nemají vydiskutováno konkrétní řešení.

Členové Starostů a nezávislých odepsali, že jsou jednoznačně pro zahájení diskuse, ale své podpisy pod petici přidat nechtěli.

Hnutí ANO nabídlo hned dvě kontaktní osoby – poslance Patrika Nachera a Aleše Juchulku, kteří petici také podepsali.

„Debatu určitě podporujeme, koneckonců někteří naši poslanci připodepsali návrh novely zákona řešící omezování svobody slova na sociálních sítích. Pokud jde o parlamentní komisi, to nepovažujeme za praktické a smysluplné. Takových komisí vznikla spousta a bez hmatatelných výsledků. Skoro to platí opačně – cesta k oddálení řešení nějakého problému může vést přes vznik parlamentní komise. Spíše je třeba komunikovat se zástupci významných sociálních sítích a jednat o tom s nimi,“ stálo prý v odpovědi ANO.

Anketa

Věříte Romanu Prymulovi?

52%
48%
hlasovalo: 29153 lidí

„Naši kolegové, kteří se tématem v našem klubu zabývají, budou iniciovat jednotlivé kroky – například pořádání odborné konference na toto téma, projednání zaparkované novely trestního zákoníku řešící porušování svobody slova,“ napsali také poslanci ANO.

Dva signatáři se objevili také v Trikolóře Václava Klause mladšího. Petici podepsaly Zuzana Majerová Zahradníková a tajemnice odborných komisí Natálie Vachatová.

„Návrhy podporujeme a požadujeme, nejen aby tu měly nadnárodní korporace jako Facebook, Google či Twitter zastoupení a mohly tu danit, když už u nás získaly obrovský politický vliv, ale také chceme, aby bylo možné je sankcionovat za porušování svobody slova, což se zatím neděje. Tyto soukromé zahraniční společnosti mají nyní v naší zemi moc zcela beztrestně ovlivňovat politickou soutěž a my máme velké pochybnosti, že jednají v zájmu občanů České republiky. Naše ústavní právo na svobodu slova si musíme tvrdě bránit,“ zaznělo z Trikolóry.

Trikolóra se prý otázkou svobody zabývá dlouhodobě a na půdě Parlamentu se snaží bránit tlaku sovciálních sítí. Klaus mladší už v tomto směru vyvinul i legislativní snahu.

„Dlouhodobě upozorňujeme na negativní roli některých nevládních politických neziskových organizací při omezování svobody slova a v tomto směru chystáme návrhy, které by znesnadnily jejich působení v ČR,“ zaznělo z Trikolóry.

Členové ODS odepsali, že jsou připraveni vést širokou diskusi, ale upozorňují, že současná epidemiologická situace veřejným debatám příliš nepřeje.

Petici podepsal místopředseda strany a europoslanec Alexandr Vondra. Kontaktní osobou je poslanec Marek Benda.

„Budeme se snažit, aby podobnou náplň přijala již vzniklá komise pro hybridní hrozby (zjednodušuji složitý název), ale zakládání nových a dalších komisí na půdě PSP ČR za úplně smysluplné necítíme, již i proto, že tuto Sněmovnu čeká nejvýše rok dalšího fungování. Pokládali bychom za užitečnější, aby vzniklo nějaké místo zaštítěné třeba právě petičním výborem, které by se pokusilo nashromáždit a zmapovat případy zásahů do svobody slova na internetových platformách v České republice. Do práce takového nezávislého neformálního uskupení se jako jednotliví poslanci rádi zapojíme. Pokládáme za nezbytné, aby globální platformy měly takovou zodpovědnou osobu na našem území. Jak se k naplnění této povinnosti dostat, by spíše mělo vyplynout z debaty, než hned říci novela zákona,“ zaznělo z ODS.

Podle autorů petice se tak ukazuje, že řadě parlamentních stran je téma svobody slova lhostejné. Kdyby jim lhostejné nebylo, nějak by reagovaly. Autory petice to však prý neodrazuje a hodlají dál bojovat za svobodu slova.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

22:48 Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

Poslanecká Sněmovna dnes odpoledne projednávala návrh státního rozpočtu se schodkem 320 miliard koru…