Vondra: Situace je vážná, ne katastrofální

02.11.2012 8:47

Situace je vážná, nikoli zoufalá, píše ministr obrany Alexandr Vondra v reakci na článek stínového ministra obrany za ČSSD Jana Hamáčka. Ve své polemice pro Lidové noviny vyvrací nařčení, že současná situace v armádě je katastrofa.

Vondra: Situace je vážná, ne katastrofální
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na schůzi vlády se projednávaly mimo jiné i pokračující metanolové otravy

Hamáček napadl mimo jiné Bílou knihu o obraně, která je podle něj zastaralá a označuje ji za slohové cvičení. Vůči tomuto napadení se Vondra vyhrazuje. Bílá kniha je podle něj základním způsobem, jak ministerstva informují o své činnosti a záměrech veřejnost. Navíc jsou tyto dokumenty politickým zadáním, což by prý Hamáček věděl, pokud by nahlédl třeba do zákonů.

Vondra vypočítává kroky uvedené v Bílé knize, které obrana skutečně realizuje. "Bílá kniha může být těžko mrtvá, když se velká část nastíněných kroků realizuje - ať už je to restrukturalizace Ministerstva obrany, či zjednodušení procesů, změny zákonů, příprava kariérního řádu, revitalizace aktivní zálohy a tak dále," píše ministr obrany s tím, že zefektivňuje systém, který byl navíc pod dohledem sociální demokracie nastaven na nereálné požadavky.

Rozpočet je problém, ale vláda si to uvědomuje

Jedinou konkrétní věcí, kterou Hamáček dokládá domnělou bezradnost ministerstva pod Vondrovým vedením, je klesající rozpočet. Ale podle Vondry si tento problém ministerstvo i vláda uvědomuje a pracuje na něm.

"Reakcí na nejistotu, které již mnoho let čelíme, je flexibilita, nikoli nářek a bezhlavé škrtání jako v minulosti. Máme stanovené priority a těmi se řídíme. Snažíme se chovat co nejefektivněji a uspořené prostředky přesouváme do armády, která je pro mě tím nejdůležitějším," píše Vondra a svůj článek uzavírá slovy, že škrtat museli všichni, ovšem jde o lepší řešení než nezodpovědný sociálnědemokratický přístup - půjčujme si, půjčujme si, půjčujme si (nějak to splatíme).

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Brutální hnus, pro který by ve slušné společnosti nemělo být místo.“ Petr Žantovský se rozčílil. Podívejte se nad kým

5:15 „Brutální hnus, pro který by ve slušné společnosti nemělo být místo.“ Petr Žantovský se rozčílil. Podívejte se nad kým

TÝDEN V MÉDIÍCH Velice nevěrohodně působilo bubnování na poplach kvůli ohrožení svobody ze strany on…