Vondra je jako Eurohujer. Najednou chce referendum, nechápe Kalousek

18.01.2012 22:52

Bude, nebo nebude referendum k otázce, zdali Česko poskytne eurozóně půjčku pro zadlužené státy? Podle prohlášení ČSSD pravděpodobně nesežene koalice ODS a VV dostatek hlasů. Miroslav Kalousek navíc připomněl, že i sám Alexandr Vondra kdysi bojoval proti referendům.

Vondra je jako Eurohujer. Najednou chce referendum, nechápe Kalousek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra
reklama

„Referendum je vždycky nebezpečné, ale v některých případech je potřebné,“ prohlásil ministr obrany z ODS Alexandr Vondra v Událostech, komentářích na ČT. Na to mu však ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek připomněl, že kdysi před Ústavním soudem naopak argumentoval, proč referendum „ne“. Označil to pak jako trochu „eurohujerské“.

„Ke mnoha pasážím máme značně kritický postoj, to se shodujeme,“ vysvětloval Vondra s tím, že uznal své argumentace proti referendům. Zároveň však chce, aby o půjčce rozhodli občané. Zato TOP 09 se ztotožňuje s prezidentem v tom, že rozhodnout by měli politici.

„Pokud se ODS nedohodne s komunisty nebo částí ČSSD, nebude referendum,“ řekl také Kalousek, že jinak nemá část vládní koalice dostatek hlasů v Poslanecké sněmovně. „Ale nechci předbíhat, třeba se ODS dohodne s komunisty,“ dodal.

S ČSSD se však ODS a VV pravděpodobně nedohodnout. „Nejsme ochotni podpořit zákon o jednorázovém referendu,“ prohlásil za stranu Jiří Dienstbier. Sociální demokraté prý chtějí zákon o obecném referendu, nic jiného nepřijmou.

„Nemá to být zástěrka pro politiky, aby se zbabělé schovávali místo toho, aby sami rozhodli,“ pokračoval Dienstbier. „Špatné je na tom, že je to pokrytectví,“ myslí si. „Možná se premiér Nečas bojí jít do konfliktu s prezidentem republiky, možná z vnitrostranických důvodů,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zemřelý očkovaný důchodce: Profesor Hořejší ukazuje prstem. A Lukáš Pollert se ozval, padlo slovo „vražda“

11:57 Zemřelý očkovaný důchodce: Profesor Hořejší ukazuje prstem. A Lukáš Pollert se ozval, padlo slovo „vražda“

Očkování nemá stoprocentní účinnost. Přesvědčil se o tom bohužel senior na Jablonecku, který i po oč…