Vostrá hovořila v Interview ČT24 o EET. Kdo je poctivý, elektronická evidence mu nevadí, tvrdí

10. 5. 2019 22:15

Elektronická evidence tržeb. Téma, o němž dnes hovořila komunistická poslankyně a předsedkyně rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Miloslava Vostrá v pořadu Interview ČT24.

Vostrá hovořila v Interview ČT24 o EET. Kdo je poctivý, elektronická evidence mu nevadí, tvrdí
Foto: red
Popisek: Miloslava Vostrá

„Pro některé podnikatele již toto platí. A udělejme to nyní tak, aby to pro všechny bylo stejné, stejné podmínky. EET má smysl, má smysl mít přehled o tom, kdo má jaké příjmy,“ sdělila Vostrá, jež je podle svých slov přesvědčená, že většina podnikatelů je poctivých. A ti pak vidí křivdu, že ostatní jsou nepoctiví. „Ten, kdo to dělá a je poctivý, tomu EET nevadí, tomu věřte,“ dodala Vostrá. Ona sama si nemyslí, že by to bylo příliš zatěžující pro české živnostníky. 

Celkově nyní existuje 775 pozměňovacích návrhů, o čemž by se nyní mělo hlasovat. „Myslím si, že existuje nějaká většina, kterou máme, jsme pro EET a chceme ji v nějaké podobě, ale neměli bychom brát právo kolegům, kteří by to chtěli jinak,“ zmínila Vostrá. 

Komunistická poslankyně následně podotkla, že se neobává, že by kvůli EET měly skončit malé festivaly. Následně se Vostrá vyjádřila k tomu, proč EET není i v poslaneckých restauracích. „To se těžko vysvětluje,“ zmínila a hovořila mimo jiné o tom, že zaměstnanecké jídelny mají jiná pravidla. Zaručila se však za to, že by mělo dojít ke změně, aby nezaměstnanecké jídelny měly rovněž EET.

Své pak řekla i ke změnám daní a k rozpočtu. 

Sněmovna dnes nedokončila schvalování vládního návrhu na rozšíření elektronické evidence tržeb (EET) do dalších oborů podnikání. Zhruba dvouhodinovou debatu provázela opoziční kritika novely, poslanci ani nezačali hlasovat o podaných pozměňovacích návrzích. Ve schvalování návrhu bude dolní komora pokračovat zřejmě na příští schůzi, která začne koncem května. Nynější schůze skončila.

U řečnického pultu se dnes vystřídalo několik opozičních poslanců. Z vládních promluvil jen Jiří Bláha z hnutí ANO, podle jehož tvrzení EET podporují všechny podnikatelské asociace. „Ti, co brání dalšímu rozvoji podnikání, tady mluvili dvě hodiny,“ řekl Bláha. „EET je zbytečná, nepřináší peníze, je to byrokratická překážka,“ tvrdil naopak šéf poslanců opoziční ODS Zbyněk Stanjura.

Jako první ale vystoupil občanský demokrat Vojtěch Munzar, který nařkl koalici ANO a ČSSD z toho, že vytvářejí nepřátelské prostředí k podnikání. Pirát Mikuláš Ferjenčík označil EET za vlajkovou loď premiéra Andreje Babiše a jeho hnutí ANO, která ale má děravé dno.

„Přinášíte systém, který má lidi znechucovat a odrazovat od podnikání,“ uvedl Munzar. Mluvil také o nadužívání pravomocí Finanční správy, o zneužívání zajišťovacích příkazů nebo o výzvách novomanželům, aby sdělili, kde měli svatební hostinu. „Demokratický režim nepoužívá metodu, že když se kácí les, létají třísky,“ řekl poslanec ODS. Podle Ferjenčíka je EET represivní byrokratické opatření, které nepřináší podnikatelům žádnou přidanou hodnotu. „Negativně dopadne na životy několika set tisíc lidí,“ uvedl. Lidovec Marian Jurečka poukazoval na to, že EET se měla původně vztahovat jen na vybrané typy podnikání, nikoli paušálně na všechny.

Vláda zavádí evidenci tržeb s argumenty narovnání podnikatelského prostředí a zabránění daňovým únikům. Ferjenčík podobně jako Munzar zpochybnil přínos EET k lepšímu výběru daní. Údaje jsou podle Munzara vycucané z prstu, podle Ferjenčíka účelově nadhodnocené.

Elektronická evidence tržeb už platí například pro obchody a restaurace. Nynější novelou kabinet reagoval na rozhodnutí Ústavního soudu, který další vlny zavádění evidence tržeb zrušil. Nově by se měla týkat mimo jiné řemeslníků, lékařů a advokátů. Části podnikatelů předloha umožní evidovat tržby bez připojení k internetu pomocí papírových účtenek. Norma rovněž posouvá do nejnižší desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty třeba stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin.

Části opozice se zřejmě nakonec nepodaří prosadit zamítnutí předlohy ani zrušení zákona o elektronické evidenci tržeb jako celku. Rozpočtový výbor doporučil schválení jen několika z mnoha podaných pozměňovacích návrhů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Fiala se vysmál ČSSD. Odchod z vlády? To už jsme slyšeli. A padl návrh zrušit přímou volbu prezidenta

13:11 Petr Fiala se vysmál ČSSD. Odchod z vlády? To už jsme slyšeli. A padl návrh zrušit přímou volbu prezidenta

Hosty nedělní Partie FTV Prima byli místopředseda ČSSD Roman Onderka a předseda opoziční ODS Petr Fi…