Vracím se do Iráku. Jsem na tom hůř než předtím, naříká uprchlík v Rakousku

12.08.2016 8:02

Západoevropské země dělají navzdory líbivým prohlášením mainstreamových politiků vše možné, aby se jim podařilo snížit příliv uprchlíků. Jen malá část z nich však odchází dobrovolně. Jeden takový nicméně poskytl rozhovor rakouskému deníku Krone.

Vracím se do Iráku. Jsem na tom hůř než předtím, naříká uprchlík v Rakousku
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů

Anketa

Doporučili byste Vladimiru Putinovi zaútočit na Ukrajinu?

10%
90%
hlasovalo: 4550 lidí

Jak Krone uvádí, v letošním roce opustilo dobrovolně Rakousko 3195 migrantů. „Důvody, které je vedly k odchodu, jsou různé. Od neúspěšného vyřízení žádosti o azyl přes falešná očekávání a sliby až po zjištění, že se žadatel o azyl neshledá se svými rodinnými příslušníky. Jedním z této skupiny migrantů je otec pěti dětí Muhssen Jurani, který pochází z irácké Basry,“ píše Krone o devětapadesátiletém muži, který dorazil před devíti měsíci do Lince.

Jurani v Iráku pracoval jako řidič pro jednu americkou ropnou společnost. Jako důvod odchodu ze země uvádí, že se cítil být ohrožen na životě. Do Rakouska cestoval přes Turecko, kam se dostal letecky. Následně využil také loď, automobil a značnou část cesty absolvoval pěšky. Nyní se však hodlá vrátit zpátky do Iráku, kde na něj čeká manželka a pět dětí. „Mám čtyři dcery a jednoho syna. Jen jedna z dcer je však mladší osmnácti let, takže za mnou nemohou přijet.“

Celý text v němčině je ZDE

Devětapadesátiletý Iráčan uvádí, že dostat do Rakouska celou rodinu přitom bylo jeho hlavním cílem. Když to podle rakouského práva není možné, ztratil pro něj pobyt v zemi smysl. Varianta, že by se jeho děti vypravily do Rakouska na vlastní pěst a požádaly o azyl samostatně, podle jeho názoru nepřipadá v úvahu. V prvé řadě z finančních důvodů. „To bych musel mít k dispozici truhlu plnou peněz,“ říká s nadsázkou Jurani.

Jeho samotného stála cesta do Evropy a výdaje s tím spojené asi šest set dolarů, které si musel půjčit doma v Iráku. „Musím ty peníze brzy vrátit. Jenže v Iráku není žádná práce, tak nevím, jak to udělám,“ uvádí pětinásobný otec s tím, že svého pokusu zajistit sobě i své rodině lepší a bezpečnější život nelituje. Ve výsledku je na tom sice nyní hůře než před tím, ale přesto vše prý mělo smysl. „Nyní je však pro mě nejdůležitější, abych se mohl vrátit za svojí rodinou.“

Podle Vesny Kolic ze Sdružení pro lidská práva, které poskytuje uprchlíkům poradenství ve spolkové zemi Horní Rakousko, se dobrovolně vracejí zpátky domů zejména Afghánci, Iráčané a Íránci. „Často si potom říkají, že byli hloupí, když se do Evropy vůbec vypravili. Důvodem pro návrat je obvykle skutečnost, že realita se naprosto lišila od jejich představ.“ Pokud uprchlík odejde z Rakouska dobrovolně a do tří měsíců, obdrží od ministerstva vnitra od 50 do 370 eur. Afghánci, Maročané a Nigerijci dokonce podle Krone dostanou až 500 eur.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Největší zločiny. Turek se u Xavera rozjel. Hlavně o tom, kdo ho bude podporovat

17:40 Největší zločiny. Turek se u Xavera rozjel. Hlavně o tom, kdo ho bude podporovat

Filip Turek je superlídrem koalice Přísahy a Motoristů do Evropského parlamentu, podnikatel a někdej…