Vrátí se do Schengenského prostoru hranice? Kubice byl pro

08.06.2012 10:55

Před několika lety EU s velkou slávou oznamovala rozšíření tzv. Schengenu, tedy dohod ustanovujících mezi signatáři volný pohyb osob bez zdržujících hraničních kontrol. Teď se však zdá, že se kontroly na delší dobu na hranice vrátí, a to díky uprchlíkům cestujícím do EU přes Itálii a Turecko. Český ministr vnitra Jan Kubice odhlasoval spolu s dalšími evropskými kolegy zpřísnění kontrol. Jiným evropským politikům se to však příliš nelíbí.

Vrátí se do Schengenského prostoru hranice? Kubice byl pro
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Jan Kubice

Do EU vstupuje stále více imigrantů. Do karet jim přitom hraje existence Schengenských dohod, které zachovávají trvalé hraniční kontroly pouze v zemích ležících na okrajích EU. Jestliže kupříkladu africký emigrant z Egypta překoná italskou hranici, může se zdát, že má v podstatě vyhráno. Totéž platí o uprchlících z Afghánistánu a dalších zemí, kteří do EU vstupují na hranici mezi Řeckem a Tureckem. Vzhledem k ekonomickým a sociálním problémům, kterým Řekové čelí, totiž začasté nejsou schopni své hranice efektivně kontrolovat. Zprávu přináší dnešní MF Dnes.

Mělo by se o hraničních kontrolách rozhodovat v Bruselu?

Evropští ministři včera odsouhlasili zavedení kontrol na vnitřních hranicích Schengenského prostoru, který nedokáže chránit své vnější (mimoschengenské) hranice. V takovém případě může země zavést kontroly na svých hranicích až na šest měsíců s možností prodlužování této lhůty vždy o půl roku, a to až na dva roky. „Samozřejmě je to krajní varianta,“ řekl český ministr vnitra Jan Kubice, podle kterého je kompromis pro Českou republiku přijatelný, jak píše deník.

Návrh ministrů musí ale schválit ještě Evropský parlament a tady by se mohl objevit problém. Pro některé politiky představuje volný pohyb osob natolik zásadní pilíř fungování EU, že na opětovné zavedení hraničních kontrol odmítají přistoupit.

„Schengen není o kontrole počtu uprchlíků, ale o volném pohybu,“ zdůraznila evropská komisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová, která byla ze včerejší dohody ministrů jednotlivých zemí velmi zklamána a nebyla sama. Někteří evropští politici volají po tom, aby jednotlivé země EU mohly zavést hraniční kontroly až se souhlasem většiny členských zemí. Proti takovému návrhu se však zvedla nemalá vlna odporu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…