Vrchní poradce přes knihovny, kterého po 21 letech sesadil Staněk, dostal sólo v rozhlase. Vykládal, komu všemu vadil

16. 8. 2019 21:00

Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl odvolaný šéf Ústřední knihovnické rady Vít Richter. Vyjádřil se ke svému odvolání, ale i ke změnám, které končící ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) učinil.

Vrchní poradce přes knihovny, kterého po 21 letech sesadil Staněk, dostal sólo v rozhlase. Vykládal, komu všemu vadil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Knihovna, ilustrační foto
reklama

„Nikdo z ministerstva se mi neozval, aby mi to vysvětlil. V žádném případě,“ poznamenal Vít Richter, který se odvolání dočkal po 20 letech ve funkci, a to prostřednictvím dokumentu v datové schránce. Bez udání důvodu.

„Úředníci Ministerstva kultury musí být loajální, a když to pan ministr takto rozhodl, bez udání důvodu, tak oni ty důvody asi udávat nebudou. Za současné situace se k tomu pravděpodobně nikdo vracet nebude,“ dodal. Podle ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) nemělo však jít ani tak o odvolání, ale o koncepční změnu. „Ta to beze sporu je, ale neřekl bych, že k lepšímu,“ zmínil ke změně jednacího řádu Richter, kdy byl statut změněn tak, aby v čele rady stál generální ředitel Národní knihovny.

„Vím o tom, že členové Ústřední knihovnické rady napsali současnému zastupujícímu ministra dopis, kde mu sdělují, že se domnívají, že to nové nastavení není správné, a vyzývají ho k tomu, aby to vrátil do původní polohy,“ zmínil dále Richter. Podle jeho slov je však celá situace patová, neboť funkce ministra je v současné době neobsazená. 

Nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda mu však napsal, což Richter kvitoval s povděkem. Šmarda totiž rychlé odvolání ze strany Staňka podrobil kritice. Sám Richter se domnívá, že skončil kvůli kritice Ministerstva kultury a Národní knihovny.

„Myslím, že ministr neměl zájem na tom, aby někdo upozorňoval na problémy,“ řekl serveru Deník N Richter. Knihovnická rada se podle něj nyní zabývá tím, jestli je možné odvolání nějak zabránit.

Staněk v poslední den ve funkci 31. července podle serveru Neovlivní.cz také vydal rozhodnutí, podle kterého už Hadí lázně v Teplicích nejsou kulturní památkou. Rozhodl tak navzdory památkářům letitý spor a vyšel vstříc majiteli lázní a teplickému developerovi Jaroslavu Třešňákovi, napsal server. Třešňák, který patřil mezi nejštědřejší sponzory loňské prezidentské kampaně Miloše Zemana, chce do lázní investovat až 200 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

21:20 Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

Hostem pořadu Interview ČT24 byl nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Vyjádřil se k polariza…