Vrchní poradce přes knihovny, kterého po 21 letech sesadil Staněk, dostal sólo v rozhlase. Vykládal, komu všemu vadil

16.08.2019 21:00 | Zprávy
autor: vef

Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl odvolaný šéf Ústřední knihovnické rady Vít Richter. Vyjádřil se ke svému odvolání, ale i ke změnám, které končící ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) učinil.

Vrchní poradce přes knihovny, kterého po 21 letech sesadil Staněk, dostal sólo v rozhlase. Vykládal, komu všemu vadil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Knihovna, ilustrační foto

„Nikdo z ministerstva se mi neozval, aby mi to vysvětlil. V žádném případě,“ poznamenal Vít Richter, který se odvolání dočkal po 20 letech ve funkci, a to prostřednictvím dokumentu v datové schránce. Bez udání důvodu.

„Úředníci Ministerstva kultury musí být loajální, a když to pan ministr takto rozhodl, bez udání důvodu, tak oni ty důvody asi udávat nebudou. Za současné situace se k tomu pravděpodobně nikdo vracet nebude,“ dodal. Podle ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) nemělo však jít ani tak o odvolání, ale o koncepční změnu. „Ta to beze sporu je, ale neřekl bych, že k lepšímu,“ zmínil ke změně jednacího řádu Richter, kdy byl statut změněn tak, aby v čele rady stál generální ředitel Národní knihovny.

„Vím o tom, že členové Ústřední knihovnické rady napsali současnému zastupujícímu ministra dopis, kde mu sdělují, že se domnívají, že to nové nastavení není správné, a vyzývají ho k tomu, aby to vrátil do původní polohy,“ zmínil dále Richter. Podle jeho slov je však celá situace patová, neboť funkce ministra je v současné době neobsazená. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zdravím Vaška Moravce. Tu miliardu mu nezávidím.” Vyplouvají vážné věci

4:46 „Zdravím Vaška Moravce. Tu miliardu mu nezávidím.” Vyplouvají vážné věci

Jak to dopadá, když se má omluvit za nepravdivé nařčení neziskovka vedená Václavem Moravcem? Takovou…