Vrchní soud projedná odvolání v případu peruánského dluhu

09.05.2012 8:58

Vrchní soud v Praze dnes projedná odvolání v případu bývalého úředníka ministerstva financí Karla Ponocného, kterému městský soud uložil loni v prosinci sedmileté vězení za fingované vymáhání státního dluhu ve výši zhruba 46 milionů korun z jihoamerického Peru. Soud ho uznal vinným z podvodu již v roce 2007, protože ho ale soudil jako uprchlého, muž po svém návratu do ČR využil práva na opakování hlavního líčení.

Vrchní soud projedná odvolání v případu peruánského dluhu
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Podle obžaloby Ponocný s podnikatelem Antonem Murárikem podvedli v roce 2001 tehdejšího náměstka ministra financí Ladislava Zelinku. Nechali ho v domnění, že Peru stále dluží České republice více než 1,5 milionu dolarů. Oba však podle soudu věděli, že peníze již od devadesátých let ležely na účtu Československé obchodní banky, která měla pohledávku na starosti.

Útěk do Kostariky

Muži pak údajně Zelinkovi nabídli, že dluh s pomocí firmy Murárikova bratra v Bolívii vyřeší. Výsledkem byl převod 43 milionů korun na účet Murárika, který vybral 200.000 dolarů a zbytek peněz zmizel na kontech v zahraničí. Ponocný tvrdí, že nevěděl v jakém stavu je peruánský dluh a neměl prý přístup do systému v bance. O převodu peněz na bolivijskou společnost podle svých slov nerozhodoval a pouze vykonal příkaz.

Kvůli aféře kolem peruánského dluhu rezignoval Zelinka na funkci náměstka. Ponocný opustil místo ředitele odboru mezinárodních finančních vztahů a uprchl do zahraničí. Žil v Kostarice, kde se také oženil a získal občanství. Zadržen byl v září 2009 na základě zatykače Interpolu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…